Ulga w bólu nóg – rajstopy uciskowe

Po kilku godzinach siedzenia odczuwasz już dyskomfort dolnych kończyn? Prowadzisz mało aktywny tryb życia, a w pracy spędzasz czas głównie za biurkiem? Rajstopy uciskowe mogą przynieść ci ulgę w bólu. Kiedy stosować i czym kierować się przy wyborze?

Zasięgnij porady u specjalisty

Zarówno rajstopy uciskowe, jak i pończochy czy skarpetki stosuje się przy niewydolności żylnej. Pamiętajmy jednak, że samo ich stosowanie nie sprawi, że pozbędziemy się problemów z krążeniem czy żylaków, a jednymi złagodzimy nieprzyjemne dolegliwości z tym związane. Ważna jest, żeby stopień ucisku dobrać w odpowiedni sposób, dlatego przed zakupem warto się z kimś skonsultować. Nieodpowiednio dobrane rajstopy uciskowe mogą nam zrobić więcej złego niż dobrego. Poziom ucisku nie może być ani za duży, ani za mały, ponieważ albo nie przyniesie oczekiwanego efektu, albo jeszcze bardziej nam zaszkodzi.

Kiedy zacząć stosować?

Jeżeli u kogoś niewydolność żylna kończyn już występuje, na pewno warto zainteresować się tym tematem. W połączeniu z maściami chłodzącymi czy żelami przeciwbólowymi przyniosą szybki efekt i uczucie ulgi na zmęczonych nogach. Kiedy na nogach zaczynają pojawiać się obrzęki czy pajączki, warto podjąć pierwsze działania, żeby złagodzić ich efekty.

Profilaktyka przy niewydolności żylnej

Dostępne w aptekach czy sklepach medycznych pończochy uciskowe oraz inne podobne produkty można stosować zarówno profilaktycznie, jak i kiedy już wystąpią pierwsze dolegliwości. Polecane są dla osób, które narażone są na rozwój niewydolności żylnej, najczęściej z powodu siedzącego trybu życia lub ze skłonnościami genetycznymi do rozwoju żylaków. Wiele kobiet stosuje je także podczas długich podróży samochodem czy podczas lotów samolotem. Bardzo wiele kobiet także w okresie ciąży je wybiera, kiedy to są narażone na ryzyko wystąpienia zakrzepicy, a nogi często są „zmęczone” i obrzęknięte.

Rajstopy czy podkolanówki?

To, czy wybierzemy rajstopy uciskowe, czy podkolanówki zależy przede wszystkim od miejsca, gdzie problemy żylne występują. Jeśli są one zlokalizowane poniżej kolan, to skarpetki w zupełności wystarczą. Jeśli jednak żylaki pojawiają się powyżej kolan, należy wybrać pełne rajstopy. Nie zapominajmy o konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Istnieje kilka przeciwskazań do ich stosowania, a sam poziom ucisku warto skonsultować z kimś wykwalifikowanym. Pamiętajmy jednak, że samo ich stosowanie nie poprawi kondycji zdrowia, a jedynie złagodzi nieprzyjemne objawy takie jak obrzęk czy ból kończyn dolnych.

Post Author: jakaokazja