Nacl – dobroczynne działanie chlorku sodu

Roztwory na bazie NAcl, znanej popularnie jako soli fizjologicznej mają bardzo szerokie zastosowanie. I choć większości kojarzy się zwłaszcza z preparatami przeznaczonymi dla dzieci przy problemach dróg oddechowych, środek ten może także niejednokrotnie pomóc dorosłym.

Kiedy sięgnąć do roztwór soli fizjologicznej?

Każdy młody rodzic posiada preparaty z soli fizjologicznej w domowej apteczce. Środek ten nie tylko oczyszcza skórę i błony śluzowe, ale także co ważne ma właściwości nawilżające. Dlatego nacl jest głównym składnikiem preparatów wykorzystywanych choćby na przykład do inhalacji czy innych mających pomóc przy problemach z górnymi drogami oddechowymi.

Szerokie zastosowanie Nacl w lecznictwie

Jednak, poza tym, że chlorek sodu wykorzystujemy do przemywania ran czy podczas inhalacji, ma on o wiele szersze zastosowanie. Jego właściwości są bezpośrednio związane z rolą sodu i chloru, jakie pełnią w organizmie człowieka. Pozwalają nie tylko na szybkie wyrównanie równowagi elektrolitowej, ale także bardzo skutecznie zapobiegając odwodnieniu. Roztwory na bazie nacl mogą być podawane w formie dożylnej, kropli czy inhalacji. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tego typu preparatów w okresie ciąży czy karmienia.

Dla kogo nie polecana?

Jednak jest pewna grupa osób, która z dużą ostrożnością powinna podchodzić do stosowania preparatów na bazie nacl. Są to głównie osoby, które cierpią na niewydolność krążenia, pracy serca czy nerek. Stosowanie chlorku potasu należy skonsultować z lekarzem, on także dobierze odpowiednią dawkę i formę, w jakiej powinien być dostarczony do organizmu.

Warto go mieć w domowej apteczce

Bez względu na to, czy mamy małego członka rodziny, czy nie, warto roztwór soli fizjologicznej mieć w domowej apteczce. Środek ten idealnie sprawdza się do przemywania ran, a także jeśli mamy problem z podrażnieniem oczu. Jego właściwości nawilżające dobrze wpływają na górne drogi oddechowe. Stosowanie inhalacji w czasie problemów z górnymi drogami oddechowymi przynosi szybką ulgę podczas choroby. Stosowanie inhalacji z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli tylko możemy, starajmy się wybierać w miarę mniej inwazyjne metody lecznicze, zanim sięgniemy po leczenie farmakologiczne. Oczywiście należy pamiętać, że takie leczenie ma raczej za zadanie złagodzić objawy, niż w zupełności nas wyleczyć. Dlatego nie zapominajmy o konieczności skonsultowania się z lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią przez dłuższy czas.

Post Author: jakaokazja