Porost islandzki – dlaczego jest tak cenny?

Porost islandzki od wielu setek lat używany jest w medycynie, gdyż posiada cały szereg zbawiennych właściwości, które pomagają zmagać się z dolegliwościami oraz schorzeniami. W związku z tym w trakcie robienia zakupów w aptece warto upewnić się, że występuje on w nabywanych lekach. W czym można go znaleźć?

Poznajmy się lepiej

Porost islandzki jest porostem, co oznacza organizm, który jest symbiozą glonu oraz grzyba. Generuje on kępki, które maja maksymalnie 8 cm oraz posiadają sztywną plechę o zmiennych kształtach. Może mieć on różne kolory, jednakże jego wygląd ustępuje miejsca bardzo cennym właściwościom.

Kiedy należy z niego korzystać?

Porost islandzki wykazuje działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. W związku z tym korzysta się z niego w przypadku zapalenia gardła, kaszlu, chrypki oraz pozostałych dolegliwości związanych z infekcją górnych dróg oddechowych. Zadanie porostu polega na ochronie śluzówki przed niekorzystnymi czynnikami, co sprawia, że powinny po niego sięgać przede wszystkim osoby przebywające w nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach oraz palacze.

Porost islandzki sprawdza się, kiedy mamy do czynienia z dolegliwościami na tle dermatologicznym, mowa przede wszystkim o trądziku, łuszczycy oraz liszajach. Dobrze wpływa oraz przyspiesza gojenie skóry, która została poparzona. Właściwości antybakteryjne sprawiają, że porost można spotkać w naturalnych pastach do zębów oraz produktach przeznaczonych do higieny intymnej.

Porost ten wielokrotnie można nabyć w połączeniu z witaminą C, wtedy dostępny jest w postaci wyciągu. Występuje również w składzie tabletek przeznaczonych do ssania, które wspierają problemy z gardłem. Używa się go w maseczkach, pastach do zębów oraz kremach i innych kosmetykach do pielęgnacji, gdyż bardzo korzystnie wpływa na wygląd skóry.

Suszony porost islandzki dostępny jest w sklepach zielarskich. W takiej formie może posłużyć do sporządzenia naparów, które sprawdzą się w przypadku zmagania się z bólem żołądka oraz do przygotowania domowej roboty maseczki. Receptura nie jest skomplikowana, gdyż niezbędne jest jedynie zalanie dwóch łyżek porostu zimną woda, następnie podgrzanie oraz gotowanie na wolnym ogniu przez kwadrans. W takiej formie sprawdzi się najlepiej oraz zachowa wszystkie swoje cenne właściwości.

W przypadku pojawienia się objawów podobnych do reakcji alergicznej należy odstawić produkt zawierający porost. Nie powinny po niego sięgać również dzieci poniżej 12 roku życia.

Post Author: jakaokazja