Sezon zimowy sprzyja kontuzjom

W trakcie sezonu zimowego nietrudno o uszczerbek na zdrowiu, kontuzję czy uraz. Wielokrotnie zmagamy się jedynie ze stłuczeniami, które są efektem niezdarności bądź przypadkowych wypadków. Inne z nich to skutek nieodpowiedniego treningu bądź przetrenowania się. Co można zrobić?

Z czym muszą mierzyć się sportowcy?

Kiedy mamy do czynienia ze stłuczeniem objawia się ono siniakiem oraz krwiakiem. Odbywa się wtedy uraz mięśni, a zarazem skóry oraz tkanki podskórnej. W przypadku skręcenia, ma miejsce naciągnięcie, naderwanie oraz zupełne zerwanie wiązadeł oraz torebki stawowej (czasem jedynie wiązadeł). Kiedy mowa o zwichnięciu, występuje przemieszczenie się powierzchni stawowej kości składających się na staw. Z kolei ze złamaniem mamy do czynienia, gdy dochodzi do zupełnego przerwania ciągłości kości. Jest to efekt zgięcia, skręcenia, przesunięcia, albo oderwania. W każdym z wymienionych urazów spotyka się zbliżone skutki uboczne, wśród których wymienia się ból (wielokrotnie trudny do wytrzymania), krwiak, obrzęk, zaczerwienienie, brak możliwości normalnego poruszania kończynami. Omówione uszczerbki na zdrowiu wymagają interwencji lekarskiej. Specjalista ma za zadanie wydać odpowiednie zalecenia oraz rekomendacje, które mogą mieć formę terapii orz leczenia.

Najczęściej mamy do czynienia ze skręceniem stawu skokowego oraz kolanowego. Sytuacja ta nie wymaga wiele, wystarczy chwila nieuwagi, poślizgnięcie się na lodzie, wpadnięcie do dziury czy niewłaściwe ułożenie stopy w trakcie spaceru i kontuzja gotowa. Złamania nie są tak popularne, jednakże mimo wszystko zdarzają się każdego dnia (konieczna jest duża siła).

Co robić?

Kiedy mamy do czynienia z bólem oraz obrzękiem nie należy próbować rozruszać stawów bądź kończyn, gdyż sytuacja może się tylko i wyłącznie pogorszyć. W przypadku uszkodzonej kończyny konieczne jest ściągnięcie obuwia, biżuterii, odzieży i innych. Ulgę w bólu przyniesie uniesienie kończyny. Dobrze jest zastosować także okład przy pomocy lodu, dzięki czemu będzie można zauważyć znacznie mniejszą opuchliznę. Można założyć opaskę elastyczną oraz bandaż, jednakże nie wolno ich ściskać zbyt mocno, gdyż można nabawić się niedokrwienia. Warto zastosować odpowiednie produkty, które są w stanie pomóc w kontuzji oraz przynieść znaczną ulgę. Mowa chociażby o ibuprom sport żel, Altacet, czy Bengay. Dzięki nim ból staje się zdecydowanie łatwiejszy do wytrzymania, a do tego obrzęk zmniejsza się.

Post Author: jakaokazja