Brak apetytu u osób starszych – jak sobie z nim poradzić?

Brak apetytu u osób starszych może doprowadzić do powstania niedoborów żywieniowych. Jest to problem, który dotyczy nie tylko osoby starsze, ale również ich rodziny, które chcą jak najszybciej pomóc swoim najbliższym. Długotrwały brak łaknienia może przyczynić się do objawów niedożywienia. Za jego przyczyny bardzo często uznawane są zaistniałe choroby układu pokarmowego, depresja lub brak uzębienia. Jakie są sposoby na brak apetytu osób starszych?

Jaki jest związek pomiędzy starzeniem się a brakiem apetytu?

Do czynników przyczyniających się do braku łaknienia u osób starszych można zaliczyć fizjologiczny proces starzenia. Osoby w podeszłym wieku cechują się zwolnioną przemiana materii wskutek zmniejszenia ilości pracy narządów wewnętrznych. Konsekwencją takiego zjawiska jest zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne (związane z energią dostarczaną wraz z pokarmem).

Brak łaknienia u osób starszych może powstać w wyniku upośledzenia trawienia pokarmu oraz jego wchłaniania, a także na skutek utraty uzębienia. Może być również związany z zaburzeniami odczuwania zapachu i smaku spowodowanymi utratą wraz z wiekiem kubków smakowych oraz komórek węchowych. Za kolejną przyczynę spadku łaknienia u osób starszych uznawane jest mniejsze wydzielanie hormonów, których główną rolą jest regulacja łaknienia. Istotnym aspektem dotyczącym odżywiania jest zmniejszenie wydolności oraz spadek poziomu aktywności fizycznej.

Brak apetytu u osób starszych – co jest jego przyczyną?

Bardzo ważnymi schorzeniami, które prowadzą do braku apetytu u osób starszych, są choroby przewodu pokarmowego, które występują częściej niż w populacji ogólnej. Do najczęstszych dolegliwości przyczyniających się do osłabienia łaknienia zaliczane są choroby zapalne jelit, wątroby i przełyku oraz wrzody żołądka i dwunastnicy.

Objawy występujące u osób starszych podczas lub po spożyciu posiłku (np. zgaga, bóle brzucha, nadkwaśność, zaparcia, biegunka, wzdęcia czy zaparcia) mogą w znaczny sposób obniżyć chęć spożywania pokarmów, tak więc zwalczanie chorób układu pokarmowego jest niezwykle istotne w walce z brakiem łaknienia u osób starszych.

Jak zwiększyć apetyt u osób starszych?

Poprawa łaknienia u osób starszych jest niezwykle ważna, ponieważ prawidłowe odżywianie u osób w starszym wieku redukuje śmiertelność, a także skutecznie poprawia jakość życia. Przed rozpoczęciem leczenia braku apetytu u osób starszych należy wpierw dokonać rozpoznania przyczyny powodującej pogorszenie apetytu. Skuteczna terapia bardzo często skutkuje poprawą apetytu i odzyskaniem ponownej satysfakcji z jedzenia, dlatego w przypadku stwierdzenia obniżenia łaknienia należy skonsultować się z lekarzem, który po dokonaniu diagnozy zaleci odpowiednie sposoby leczenia oraz przypisze skuteczne leki zwiększające apetyt u osób starszych, jak np. apetizer senior.

Post Author: ds_admin