Jak zapobiec zakażeniu koronawirusem?

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 obejmuje coraz więcej krajów na całym świecie. W związku z tak szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła ocenę globalnego ryzyka powstania epidemii do najwyższego możliwego poziomu. Co można zrobić, aby nie ulec zakażeniu? Czym maski i rękawice lateksowe wystarczą?

Zalecenia WHO w sprawie zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Poniżej przedstawione zostały główne zasady zabezpieczenia się przed zakażeniem koronawirusem:

  • Regularne mycie rąk – podstawowym zachowaniem, które może uchronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 jest systematyczne mycie rąk przy użyciu zwykłego mydła z wodą lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową – w tym w wyniku dotknięcia zakażonych powierzchni lub kontaktu z osobami chorymi. W związku z powyższym tak ważne jest częste mycie rąk, za każdym razem po powrocie z miejsca publicznego, gdzie powierzchnie mogły być zakażone przez inne osoby.
  • Czyszczenie powierzchni, z którymi ma się częsty kontakt – koronawirus SARS-CoV-2 to wirus osłonkowy, który jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Tak więc częste mycie powierzchni w najbliższej przestrzeni pozwala zniwelować ryzyko zarażenia się przyniesionym z zewnątrz wirusem.
  • Rezygnacja z podróży w przypadku pojawienia się charakterystycznych dla SARS-CoV-2 objawów – gorączka i kaszel to objawy, które sugerują, że w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem – jest pozostanie w domu. W przypadku wystąpienia takich objawów w trasie należy niezwłocznie poinformować o tym obsługę bądź załogę.
  • Właściwy sposób kichania – ponieważ koronawirus rozchodzi się m.in. drogą kropelkową – kichając, zaleca się zastawiać usta i nos rękawem bądź chusteczką, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa. Zużytą chusteczkę higieniczną powinno się natychmiast wyrzucić do kosza na śmieci, a następnie umyć ręce.
  • Ograniczenie kontaktu z osobami po sześćdziesiątce, gdyż są one szczególnie narażone – bardzo często takie osoby nawet nie wychodząc z domu, mogą w łatwy sposób zarazić się koronawirusem – wystarczy wizyta wnuczka, u którego przebieg choroby jest bezobjawowy. Osoby starsze w związku z licznymi chorobami (niewydolność krążeniowo-oddechowa, cukrzyca) posiadają niższą odporność, a co za tym idzie – są bardziej narażone na zakażenie. Tak więc podczas odwiedzin osób starszych, w trosce o ich zdrowie, zaleca się założyć maskę ochronną i rękawice lateksowe.
  • Właściwe postępowanie w przypadku wystąpienia symptomów koronawirusa – w momencie zaobserwowania u siebie objawów mogących sugerować zakażenie koronawirusem, należy postępować zgodnie z wytycznymi oraz skonsultować się telefonicznie z lekarzem lub wyznaczoną w danym kraju jednostką zajmującą się walką z chorobami zakaźnymi.
  • Zasady izolacji w domu – wiele krajów zdecydowało się na zastosowanie izolacji domowej. We Włoszech w ten sposób leczonych jest ponad połowa pacjentów. W takim przypadku należy izolować się również od innych członków rodziny, także w trakcie posiłków, korzystać z innych sztućców, talerzy i innych przedmiotów codziennego użytku.
  • W przypadku duszności należy wezwać pomoc – w razie duszności powinno się wezwać pomoc medyczną, szczegółowo podając informację o przebytych ostatnio podróżach i swoim stanie.
  • Oswojenie się z uczuciem niepokoju – WHO podkreśla, iż normalne i zrozumiałe w takiej sytuacji jest uczucie niepokoju, zwłaszcza gdy mieszka się w kraju bądź społeczności, która dotknięta zastała przez pandemie.

Post Author: ds_admin