Jesienne prace w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Jesień to najprawdopodobniej najbardziej intensywna pora roku pod względem prac w ogrodzie. W tym czasie wykonuje się nasadzenia, wprowadza nowe elementy, przeprowadza prace ochronne i porządkowe – a wszystko po to, aby przygotować zarówno ogród, jak i domek drewniany na ciężki okres zimowy. O czym nie należy zapominać podczas jesiennych prac w ogrodzie?

Domek drewniany – jak go przygotować na zimę?

Przygotowanie domku letniskowego na okres zimowy wymaga wykonania odpowiednich czynności. Tak więc, aby domek drewniany nie ucierpiał w okresie zimowym, już jesienią należy:

  • Spuścić wodę z kanalizacji – woda w okresie zimowym może zamarznąć w kanalizacji, przez co w późniejszym czasie można natknąć się na różnego rodzaju usterki, które będą tego efektem. Może nawet dojść do uszkodzenia całego systemu.
  • Zabezpieczyć meble – szczególnie dotyczy to mebli tapicerowanych. Ma to na celu zapobiegnięcie wchłonięcia przez nie zbierającej wilgoci, która później może sprawić, iż nasz domek drewniany będzie pełen zapachu stęchlizny.
  • Odłączyć urządzenia elektryczne – jeśli nasz domek drewniany jest przyłączony do prądu, powinno się odłączyć wszystkie urządzenia z gniazdek. W przypadku braku systemu alarmowego, który wymaga podłączenia do prądu, warto rozważyć całkowite wyłączenie prądu.

Na czym polega jesienne użyźnianie gleby?

Jesień jest doskonałym czasem na użyźnianie, zwiększenie zasobności gleby oraz zmianę jej odczynu. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie podłoża z obornikiem (może być świeży). Kilkucentymetrową warstwę tak przygotowanego nawozu organicznego należy przekopać z ziemią. Dzięki temu gleba dostanie niezbędnych dla roślin makro- i mikroelementów. Co więcej, nawóz przyspiesza produkcję próchnicy, pozytywnie wpływa na powstanie struktury gruzełkowatej oraz reguluje stosunki powierzchniowo-wodne. Często stosuje się go do użyźniania gleb piaszczystych i rozluźnienia gleb gliniastych. W przypadku gdy kłopot stanowi zbyt kwaśny odczyn, rekomenduje się zastosowanie nawozów wapniowych (nie można łączyć ich z innymi nawozami – np. wspomnianym obornikiem). Świetnym rozwiązaniem jest ówczesne pobranie próbki gleby z różnych miejsc na działce i zmierzenie odczynu miernikiem pH.

Jakie rośliny można sadzić jesienią w ogrodzie?

W okresie jesiennym przeważnie zakłada się wrzosowiska, trawniki, sady oraz ogrody skalne. Panują wtedy doskonałe dla wzrostu zieleni warunki klimatyczno-wilgotnościowe. Rośliny mające uformowaną bryłę korzenną można sadzić w okresie od września, aż do drugiej połowy listopada.

Natomiast rośliny z odkrytym korzeniem zaleca się sadzić od października do pierwszych dni listopada (potrzebują one więcej czasu na aklimatyzację). Wraz z początkiem jesieni (we wrześniu) można zdecydować się na zasianie roślin cebulowych, takich jak: szafirki, narcyzy, przebiśniegi, krokusy, hiacynty, szachownice, cebulice oraz krokusy. Z elementami małej architektury zaleca się

poczekać do wiosny.

Jak wygląda ochrona roślin przed mrozem?

Zabiegi ochronne należy wykonywać już po pierwszych przymrozkach. Gdy zrobi się to zbyt wcześnie, istnieje prawdopodobieństwo, iż osłony zostaną osiedlone przez szkodniki (np. myszy). Krzewy i drzewa wrażliwe na mróz, szczególnie młode egzemplarze, zaleca się owinąć materiałem przepuszczalnym powietrze. (np.: jutą, agrowłókniną). Co więcej, u podstawy pnia powinno się usypać grubą (co najmniej kilkunastocentymetrową) warstwę ściółki organicznej – np. liście, kora, trociny, igliwie. W podobny sposób postępuje się z bylinami, które są wrażliwe na mróz. Natomiast drzewa iglaste o regularnym pokroju – stożkowatym lub kolumnowym – warto podwiązać sznurem. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko zalegania śniegu na pędach. W sadzie owocowym grubsze pędy i pnie należy bielić. Zabieg zazwyczaj wykonuje się 2-3 krotnie: pierwszy pod koniec jesieni bądź na początku zimy, a ostatni na przedwiośniu. Pokrycie kory drzew białą substancją ochrania je przed wystąpieniem ran zgorzelinowych, które powstają na skutek dużych różnic temperatur w czacie nocy i dnia.

Post Author: ds_admin