Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną ruchowo?

Niepełnosprawność często dotyka rodziny tak gwałtownie, że przez długi czas nie są w stanie zorganizować właściwej opieki nad osobą z ograniczeniami ruchowymi. Przez pierwsze tygodnie, a często nawet miesiące, na pierwszy plan mogą wychodzić przede wszystkim emocje. Jednak po jakimś czasie warto zorganizować codzienne czynności związane z posiłkami, higieną i przemieszczaniem się podopiecznych, by ułatwić funkcjonowanie nie tylko jej, ale także opiekunom.

Udogodnienia dostosowane do poziomu niepełnosprawności

Niezależnie od stopnia ograniczenia takie rozwiązania jak łóżko z materacem przeciwodleżynowym, wanna dla niepełnosprawnych czy przenośny sedes przyczynią się do zmniejszenia niedogodności i wysiłku w domu osoby wymagającej stałego wsparcia. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup takiego wyposażenia, warto przemyśleć wybór i dopasować poszczególne udogodnienia do rodzaju niepełnosprawności. Każdy z produktów jest dedykowany osobom z różnymi schorzeniami i zaburzeniami ruchu. Naczelną zasadę doboru można streścić w zdaniu: „Twój podopieczny powinien maksymalnie korzystać z rozwiązań, które pozwolą zachować mu samodzielność”. Często bezruch osób ze schorzeniami nie jest podyktowany stopniem ich ograniczeń – w grę może wchodzić rezygnacja, apatia, a nawet depresja. Należy zadać pytanie, czy bliska osoba nie wstaje z łóżka, bo sama nie poradzi sobie z tą czynnością. Zdarza się, że zrezygnowani niepełnosprawni nie współpracują w rehabilitacji. Trzeba wtedy zachęcić je do maksymalnej aktywności – dobrze zorganizowany plan dnia to również duży krok w stronę lepszej opieki.

Dobra organizacja i dedykowane urządzenia – tak usprawnisz opiekę nad niepełnosprawnym

Sprzęt i wyposażenie zapewniające wsparcie pozwalają ograniczyć wysiłek fizyczny opiekunów, a czasem wręcz umożliwiają sprawowanie opieki na dobrym poziomie. Na przykład w przypadku dotkniętych tetraplegią lub unieruchomionych po rozległych wylewach specjalny materac to często jedyny sposób, by uniknąć odleżyn. Jednak jeśli podopieczny może poruszać się na wózku, lepiej w miarę możliwości przystosować mieszkanie, by jak najwięcej mógł zrobić samodzielnie. Likwidacja progów, szerokie drzwi, niskie blaty i uchwyty w łazience to kilka podstawowych ulepszeń, które pomogą pokonywać bariery. Oprócz tych innowacji warto zaplanować specjalną wannę dla niepełnosprawnych z obniżoną burtą i zamykanymi drzwiczkami, wyższą konstrukcję do kąpiel na siedząco lub przystosowaną kabinę prysznicową. Takie udogodnienia umożliwią samodzielną kąpiel osobom z mniejszymi ograniczeniami ruchu lub duże wsparcie w przypadku, gdy muszą zadbać o to opiekunowie.

Post Author: ds_admin