Szklarnia ogrodowa ze szkła, folii, czy poliwęglanu? Wady i zalety

Coraz większą popularność wśród miłośników zieleni zdobywają szklarnie ogrodowe. Na posesjach i działkach jak grzyby po deszczu wyrastają nieduże, lecz starannie zaprojektowane i wykonane które konstrukcje ze szkła, folii lub poliwęglanu. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi rodzajami? Dowiedz się, co może Ci dać każdy z nich i wybierz najlepszą opcję do Twojego ogrodu.

Folia – materiał z dużymi tradycjami w minionych czasach

Dobrze wykonana szklarnia ogrodowa zapewni przedłużenie sezonu nawet o trzy miesiące. Dobrze wiedzieli o tym przedstawiciele pokolenia naszych rodziców. W czasie PRL-owskiej szarzyzny klasyczna folia na działce zapewniała zaopatrzenie w świeże warzywa i owoce. W kryzysowym świecie takie źródło było nie do pogardzenia. Z tego samego powodu – braków materiałowych – konstrukcje stawiało się z czegokolwiek, a jej pokrycie zapewniała najtańsza, w miarę dostępna folia. Dziś również jest ona niezastąpionym okryciem prostych inspektów. Jej podstawowa zaleta to dość niska cena. Do bardziej skomplikowanych konstrukcji raczej się nie nadaje że względu na ograniczoną trwałość i brak możliwości zorganizowania wewnątrz uchylnych okien inspekcyjnych lub innej wentylacji.

Czy szklarnia ogrodowa musi być że szkła?

Na pewno szkło zapewnia ogrodom pod dachem większą solidność. Duże gospodarstwa składają się z prawdziwych szklanych domów. Ten materiał pochłania więcej ciepła, jest długowieczny i daje więcej możliwości konstrukcyjnych. Inna jego cechą to odporność na wyższe temperatury. Nic dziwnego, że na wielu działkach pracowniczych w minionym wieku można było zobaczyć drugie życie starych okien, złożonych w… szklarnie ogrodowe. Dziś również szkło może pokryć ogród pod dachem, choć międzyczasie wyrosła mu konkurencja w postaci specjalnych paneli z poliwęglanu.

A może gotowa do montażu szklarnia ogrodowa o solidnej konstrukcji?

Nowatorskie komponenty z tworzywa sztucznego nie tylko mogą zastąpić szkło, ale są od niego lżejsze i wytrzymalsze. W konsekwencji dużo trudniej je uszkodzić, a ich waga sprawia, że możesz zamówić do swojego ogrodu gotowy, solidny produkt. Szklarnia ogrodowa z okryciem z poliwęglanu przyjedzie do Ciebie w paczkach i bez problemu złożysz ją na przygotowanym uprzednio fundamencie. Jeśli montowałeś kiedyś samodzielnie meble dostarczone w częściach, na pewno nie będziesz mieć z tym problemu. Poliwęglan we wszystkich parametrach dorównuje szkłu, jeśli chodzi o przepuszczalność światłą czy właściwości termiczne. W ten sposób w Twoim ogrodzie może pojawić się nowoczesna szklarnia z prawdziwego zdarzenia.

Post Author: ds_admin