proszek do prania dywanow

Czy warto zlecić pranie dywanów specjalistom?

Dywan pełni funkcję estetyczną i sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Niestety, gromadzą się w nim roztocza, kurz i brud, których trudno jest się pozbyć. Samo odkurzanie nie zastąpi korzyści, jakie można zyskać piorąc dywan. Czy warto prać dywan samodzielnie, czy może lepiej zlecić to specjalistom?

Proszek do prania dywanów lub płyn do samodzielnego czyszczenia – co wybrać?

Wiele osób decyduje się na samodzielne pranie swoich dywanów. Jeśli nie ma ich wiele i robimy to systematycznie, wówczas efekty są widoczne, a sama czynność nie wymaga zbyt wiele czasu. Na rynku dostępne są wysokiej klasy płyny i proszek do prania dywanów, które pozwalają na szybkie usunięcie plam i zabrudzeń i odświeżenie kolorów. Zwykle dywan pierze się po jego dokładnym odkurzeniu, przy pomocy lekko zwilżonej gąbki ze środkiem czyszczącym. Bardzo ważne jest, aby dywanu nie zmoczyć, ponieważ bardzo długo schnie, a wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Wiele materiałów, jak wełna, nie lubi zbytniego moczenia. Kiedy wyprany dywan jest już całkowicie suchy, proszek do prania dywanów lub inne pozostałości środka chemicznego, usuwa się przy pomocy odkurzacza. Porządnie odkurzony dywan powinien być czysty, ładnie pachnieć i być bezpieczny dla dzieci i zwierząt.

Jak piorą dywany fachowcy?

Wiele firm oferuje możliwość profesjonalnego prania dywanów. Część z nich dojeżdża do domu klienta i tam zajmuje się praniem przy pomocy specjalnego odkurzacza piorącego. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne środki chemiczne. Istnieje również możliwość zawiezienia dywanu do firmy, która profesjonalnie pierze dywan i dostosowuje ilość wody oraz chemii do jego rodzaju. Każdy dywan jest bowiem wykonany z innego materiału i istotne jest, aby nie uszkodzić go przy czyszczeniu. Zaleca się, aby do prania dywanów używać jak najmniejszych ilości wody, ponieważ trudne jest dokładne osuszenie całej jego powierzchni.

Wiele osób uważa, że samodzielnego prania dywanu w warunkach domowych nie da się porównać do specjalistycznego czyszczenia. Profesjonalista jest bowiem w stanie osiągnąć znacznie lepsze efekty. Jeśli jednak domowe dywany nie są mocno zabrudzone, a jedynie wymagają odświeżenia, warto taką czynność wykonać samodzielnie raz na kilka miesięcy. Profesjonalna pomoc może okazać się niezbędna, jeśli dywan jest mocno poplamiony, a plamy nie zostały usunięte od razu, tylko zaschły.

Post Author: ds_admin