Pierwsza w Polsce wytwórnia Pana Kleksa powstanie w Katowicach

BAJKA PANA KLEKSA W KATOWICACH – PIERWSZA WYTWÓRNIA KULTURY, NAUKI I ZABAWY

W Katowicach na przełomie roku 2019 i 2020 otworzy się dla zwiedzających niezwykła przestrzeń – Bajka Pana Kleksa, pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy bazująca na słynnej trylogii Jana Brzechwy. Wytwórnia, jak sama nazwa sugeruje, to miejsce,
w którym zgodnie z filozofią samego Pana Kleksa, zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się dzieciom, rodzicom i nauczycielom nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata. Wytwórnia zlokalizowana zostanie w industrialnych budynkach dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach. Za przygotowanie wystawy stałej odpowiada Fabryka Dekoracji, znana ze spektakularnych projektów takich jak ekspozycja „W Polsce Króla Maciusia” dla Muzeum Polin w Warszawie, czy na naszym lokalnym gruncie Wystawy w Muzeum Powstań Śląskich. W projekt od początku zaangażowani są spadkobiercy Jana Brzechwy.

„Pamiętajcie chłopcy – rzekł do nas na samym początku Pan Kleks – że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju”.

Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

Swoich muzeów i centrów doczekały się już na świecie Muminki czy Dzieci z Bullerbyn, nie wspominając o Harrym Potterze. Teraz własną przestrzeń będzie miał także Pan Kleks, kultowy polski bohater! To postać, której dotyczy rzadko spotykany w kulturze międzypokoleniowy fenomen – Pana Kleksa i jego historię kochają zarówno 40-latkowie i ich rodzice, jak i dzieci. Czas najwyższy, by tę historię na nowo opowiedzieć!

Przyklejcie piegi – zapraszamy w niezwykłą podróż! :)

Misja – nauka poprzez zabawę

Patronem Bajki Pana Kleksa jest Pan Ambroży Kleks, Czarodziej i Wielki Nauczyciel. Jak pamiętamy z książkowych opisów fascynującego, kolorowego świata, Pan Kleks pokazywał swoim wychowankom, że szkoła nie musi być nudna – może być jak książkowa Akademia, miejsce, które umiejętnie zachęca dzieci do odkrywania świata, uczy wyobraźni i twórczego, otwartego myślenia.
To właśnie ta idea towarzyszy od początku tworzeniu Bajki Pana Kleksa – jej inspirująca, interaktywna przestrzeń ma być najlepszym dowodem na to, że podana w ciekawy sposób, poprzez mądrą zabawę, nauka może być emocjonująca i wciągająca.

Koncepcja

Bajka Pana Kleksa będzie wyjątkowym miejscem dla rodzin, dzieci i nauczycieli, w którym poznając przygody Ambrożego Kleksa, bohatera powieści Jana Brzechwy będzie można zgłębić tajemnice otaczającego nas świata. Na wystawie stałej Bajki Pana Kleksa zobaczymy masę eksponatów, które pozwalają na sensoryczne odkrycia i interakcje z pozostałymi uczestnikami zwiedzania. Wystawa przywołuje bajkowy świat wykreowany w kultowej powieści, rozbudzając w dzieciach chęć do nauki
i czytania książek. Twórcom miejsca zależało, żeby w Bajce Pana Kleksa dobrze poczuli się wszyscy
– zarówno ci, którzy dobrze znają głównego bohatera z czasów dzieciństwa, jak i ci, którzy dopiero poznają magiczny świat przygód profesora i jego przyjaciół.

Miejsce z historią

Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy Bajka Pana Kleksa mieścić się będzie na terenie dawnej Fabryki Porcelany, w której od lat 20. XX wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche, a po II wojnie światowej – Bogucice. Dziś na terenie fabryki nadal wypalana i zdobiona jest porcelana. Ale to przede wszystkim jedno z najciekawszych miejsc na mapie nowych Katowic, wprowadzające w tkankę miasta zupełnie nową wartość. W zrewitalizowanych budynkach
z XIX i XX wieku powstał park technologiczny, w którym mieszczą się firmy, agencje kreatywne, concept store’y, galerie sztuki i restauracja. To również idealna przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, którą od początku swojej działalności wspiera Fabryka Porcelany. Obecność Bajki Pana Kleksa właśnie tutaj nie jest więc przypadkowa. Wytwórnia idealnie wpisuje się w misję i działalność miejsca.

Wystawa, której patronem jest Wielki Nauczyciel, Pan Kleks Głównym trzonem Bajki Pana Kleksa jest stała ekspozycja bazująca na trylogii o przygodach Pana Kleksa. Ekspozycja przygotowana jest przez Fabrykę Dekoracji, znane i cenione studio specjalizujące się w tworzeniu centrów nauki i nowoczesnych placówek muzealnych. Fabryka jest autorem m.in. wystawy „Na tropie Tomka” dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, wystawy „Przyroda” w Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz otwartej w listopadzie wystawy „W Polsce Króla Maciusia” w Muzeum Polin w Warszawie.

Przestrzeń Bajki Pana Kleksa obejmuje 960  m2 i jest podzielona na siedem stref tematycznych. Są to m.in.: Akademia Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa, Świat Nauk Ścisłych, Prawe Oko i Tajemna Strefa Przyrody.

W każdej z nich czeka na dzieci wiele aktywności, elementów grywalizacji i interaktywnych eksponatów.

Swoją wędrówkę zwiedzający rozpoczynają w Bajkowej Strefie Wejścia. Do wnętrza Akademii Pana Kleksa prowadzi droga przez „brodę Pana Kleksa” – gąszcz lin i kolorowych sznurków. Ta strefa jest pełna kolorów, faktur i dźwięków, doświadczeń stymulujących różne zmysły małych i dużych odkrywców.

W przestrzeni dedykowanej Podróżom Pana Kleksa mali i duzi odkrywcy udają się w podróż do niezwykłych krain znanych z powieści. Przestrzeń zaprojektowana jest w formie statku Pana Kleksa „Apolinary Baj”. W tej strefie zwiedzający poznają m.in. sposoby obsługi kompasu i rozpoznawania kierunków świata, uczą się różnych technik wiązania węzłów żeglarskich oraz czytania mapy.


Kolejna strefa przenosi zwiedzających w Świat nauk ścisłych. Tu dzieci poznają zasady astronomii, matematyki i fizyki oraz zobaczą jak wygląda prawdziwy statek kosmiczny.

Wystawę zamyka Prawe Oko Pana Kleksa – sala widowiskowa przeznaczona na pokazy audiowizualne, przedstawienia, festiwale i warsztaty. Twórcy Bajki Pana Kleksa planują gościć tu
w ciągu roku lokalnych twórców, artystów, naukowców i wynalazców.

Pozostałą cześć Wytwórni zajmuje Tajemna Strefa Przyrody, czyli przestrzeń z kawiarnią
– wygodne miejsce dla rodziców i opiekunów, którzy mogą odpocząć, podczas gdy ich pociechy eksplorują świat Pana Kleksa.

(Materiały organizatora)

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice