POMYSŁ NA CZAS WOLNY – KOLEJKOWO W GLIWICACH

Ze wstydem przyznajemy, że dopiero niedawno wybraliśmy się do Kolejkowa w Gliwicach. Bijemy się w pierś, że dopiero… Było fantastycznie, wrażenie większe niż wielkie:) Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek, dla dorosłych są dodatkowe „smaczki”:) Spędziliśmy tam prawie 3 godziny, a i tak wyszliśmy z lekkim niedosytem.

Ale od początku…Wybraliśmy się do Kolejkowa w Gliwicach w poszukiwaniu pomysłu na bezśnieżną zimę w mieście. Dojazd z Katowic do Europy Centralnej, gdzie Kolejkowo się znajduje zajęło nam ok. 20 min. Bez problemu znaleźliśmy wejście, a w środku właściwie od razu znaleźliśmy się w innej bajce. Na parterze czekało na nas niezwykle apetyczne Miasto z Piernika. Czekoladowe pociągi, lukrowe dekoracje ale przede wszystkim kunszt i ogromna dbałość o szczegóły sprawiły, że naprawdę ciężko się było oderwać od tego słodkiego miasteczka (choć nic nie jedliśmy:)). 

Kiedy już udało się nam wyciągnąć dzieci na piętro zaczęła się prawdziwa przygoda. Koniecznie weźcie udział w zabawie na spostrzegawczość. Weźcie przy wejściu przewodnik, który zachęca do poszukiwań rożnych ciekawych elementów magicznego świata, do którego właśnie wchodzicie:) Nasze dzieci z pasją godną detektywa szukały kominiarza, malarza, 17 psów czy 7 gęsi (oczywiście nie będziemy zdradzać wszystkich szczegółów:)). To wyzwanie było świetnym dodatkiem, zwłaszcza dla dzieci ( a może niekoniecznie). Jako, że jesteśmy z Katowic, największe wrażenie zrobiły na nas makiety centrum naszego miasta czy kościół na Nikiszowcu, choć tak ciężko cokolwiek wymieniać, bo każda makieta to właściwie inna historia i niesamowita przygoda. 

Po Kolejkowie poruszają się pociągi oraz samochody a także pływa statek. Dodatkową atrakcją jest fakt, że czas ma tam swój własny wymiar: dzień trwa 9 minut, po których następuje noc; zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach. Na dworcu w Rudzie Śląskiej Chebzie zastała nas nawet ulewa. 

Fantastyczne są także scenki rodzajowe, warto zaglądać w okna, na tyły dyskoteki czy ogródki działkowe…Twórcy zadbali o najdrobniejsze szczegóły:)

Obiekty są świetnie opisane w kilku językach, w tym także po śląsku. 

Nie będziemy Wam psuć zabawy i opisywać więcej, bo to naprawdę miejsce, które trzeba zobaczyć, tzw. must see województwa śląskiego. 

A teraz kilka ciekawostek:

  • Sercem makiety jest autorski system komputerowy składający się z 2 serwerów i 12 przełączników 8-portowych połączonych 14 km kabli
  • Przygotowanie jednej figurki zajmuje doświadczonemu modelarzowi 6 godzin pracy, począwszy od rzeźbienia w wosku, poprzez przygotowanie silikonowej formy i odlanie w żywicy, na ręcznym malowaniu kończąc
  • Najbardziej okazałą budowlą w Kolejkowie jest 4-metrowy model Radiostacji Gliwice. Budowa tego zabytkowego obietku zajęła 5 modelarzom 2245 godzin i tak jak oryginał został wykonany z drewna
  • W Kolejkowie pociągi poruszają się z prędkością 1,5 km/h co daje 12 km dziennie, ok 350 km miesięcznie i 4380 km rocznie.

Gorąco polecamy wyprawę do tego magicznego miejsca.

Cennik: Bilet normalny: 19 zł, ulgowy: 15 zł.

Czynne 365 dni w roku, również w niedziele i święta w godzinach 10:00–18:00

Strona www TUTAJ

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice