Pomysł na plener – polska Chorwacja w Jaworznie:)

Jeśli szukacie ciekawego pomysłu na plener, a nie byliście jeszcze w Parku Gródek w Jaworznie, to koniecznie musicie się tam wybrać:) Nas to miejsce oczarowało. Widzieliśmy zdjęcia, ale one nie oddają w pełni jego uroku. Jako ciekawostkę dodamy, że ten plener posłużył za scenerię polskiego westernu, w którym role główne zagrali m.in. Bogusław Linda i Val Kilmer :)

To magiczne miejsce znajduje się w dzielnicy Pieczyska na granicy z Ciężkowicami. Nam dojazd zajął ok. 30 min, nie mieliśmy też problemu z zaparkowaniem. Samo miejsce docelowe nie jest może doskonale oznaczone, więc najpierw intuicyjnie ruszyliśmy w kierunku Bacówki, a potem za wszystkimi:) Droga sama w sobie była ciekawa bo szliśmy przez lasek, przez Arboretum i Przyrodniczą Ścieżkę Edukacyjną. Wiele tablic po drodze informowało jakie zwierzęta i rośliny możemy spotkać. Minęliśmy zagrody z różnymi zwierzętami, nawet kangurami:), tablice o planetach, no i w końcu napotkaliśmy pierwszy z fantastycznych punktów widokowych, czyli widok na Centrum Nurkowe Koparki. Nasze dzieci były zachwycone, a to przecież nie był koniec spaceru. Po przejściu ok. pół kilometra dotarliśmy do celu:) Park Gródek i przecudny zbiornik Wydra. Najpierw zobaczyliśmy ten piękny widok z góry, skarpy byłego kamieniołomu a wśród nich malowniczo usytuowany staw. Widok nie z tej ziemi:) Ale to jeszcze nie koniec. Drewnianymi schodkami zeszliśmy na dół i już z zupełnie bliska mogliśmy podziwiać turkusową toń czyściutkiej wody, chodzić po pomostach i oglądać pływające w wodzie ryby…Przepięknie…

Czekamy tylko, aż zakończy się rewitalizacja pobliskiego zalewu Sosina (naszego ulubionego), bo po tak fantastycznym spacerze jedyny niedosyt, jaki pozostaje, to brak możliwości kąpieli…

Jeśli jeszcze tam nie byliście  to koniecznie to zróbcie, bo po prostu warto:)

A teraz kilka słów o tym, skąd się to miejsce wzięło, i tu historia jest o dziwo dość brutalna (źródło: gazeta.pl)

Większość terenu i jego charakterystyczna rzeźba to efekt działalności człowieka. Paradoksalnie, niszczycielka działalność spowodowała, że powstało jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym województwie.

W kamieniołomie Gródek jeszcze nieco ponad 20 lat temu wydobywano dolomit. W latach 90. Zakłady Dolomitowe Szczakowa mocno podupadły. W 1997 roku, kiedy spóźniały się z zapłatą należności za zużycie energii elektrycznej Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu, odcięto im prąd. Wszystko stanęło, wraz z pompami. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby kamieniołom został bezpowrotnie zalany. Utonął sprzęt i koparki. Powstały dwa rozlewiska otoczone skałami.

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice