Pomysł na plener – pomysł na pstrąga:)

Poszukując miejsca na rodzinną wyprawę z ciekawym obiadem nasz wybór padł na Złoty Potok. To przepięknie usytuowana miejscowość – w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To tutaj znajduje się Rezerwat Parkowe kryje krystalicznie czyste źródła oraz ciekawe ostańce skalne o niesamowitych kształtach i nazwach, np. Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty. Z Bramą Twardowskiego związana jest legenda, otóż Mistrz Twardowski niegdyś uciekał tędy na kogucie przed diabłem. Do tej pory widoczne są ślady wielkich kogucich pazurów:)

Tutaj znajduje się też Stajnia Wiking – nasze bajtle, ku ich wielkiej radości przejechały się konno w tych pięknych okolicznościach przyrody:)

W Złotym Potoku znajduje się też Pałac Raczyńskich oraz Dwórek Krasińskich – to właśnie tutaj mieszkał przez pewien czas Zygmunt Krasiński z rodziną, obecnie mieści się tutaj Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.

Tutaj też znajduje się najstarsza w Europie pstrągarnia – Pstrągarnia Raczyńskich. Hodowlę ryb łososiowatych założył tu w XIX wieku hrabia Edward Raczyński – właściciel Złotego Potoku, wykorzystując krystalicznie czystą wodę. Można tutaj kupić pstrągi i oczywiście można je też zjeść. My ze względu na brak miejsc udaliśmy się na pstrąga nad Staw Amerykan. Tu, w jednej z licznych smażalni, zjedliśmy pstrąga po zbójnicku – nadziewanego koperkiem, czosnkiem i masłem – pychota:) Cena pstrąga wraz z dodatkami waha się od 25 do 30 zł. Miejsce bardzo przyjazne bo pomiędzy stawem a laskiem, gdy my jedliśmy, najmłodsza latorośl moczyła nogi w stawie oddalonym 5 metrów od naszego stolika:)

Cała okolica jest bardzo przyjemna, pięknie pachnie lasem, nie można się nudzić:) Zaraz obok stawu znajduje się też park linowy, na który jednak nam zabrakło już czasu. Na pewno tu jeszcze wrócimy a i Wam polecamy.

Złoty Potok znajduje się ok. 70 km od Katowic. Dojazd zajął nam ponad godzinę, ale to dlatego, że w okolicach Myszkowa i Żarek trwają obecnie roboty drogowe.

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice