UNESCO na Śląsku – najwyższy czas odwiedzić Tarnowskie Góry

Radosna wiadomość, że obiekty industrialne z Tarnowskich Gór zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zastała nas na urlopie, ale już wtedy obiecaliśmy sobie, że zaraz po powrocie tam zawitamy. Tak też uczyniliśmy:) Ponieważ to blisko, postanowiliśmy dawkować sobie tę przyjemność i rozpocząć naszą wędrówkę od Sztolni Czarnego Pstrąga. Urzekła nas nie tylko wycieczka łodziami po samej sztolni, ale i uroczy Park Reptowski, w którym znajduje się to miejsce.

 

Na wycieczkę udaliśmy się autem, które zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu przy ulicy Repeckiej w Tarnowskich Górach. Tam zaczyna się uroczy Park w Reptach, miejscami bardziej przypominający las. Jest on świetną ścieżką dendrologiczną, bowiem znajdują się tam piękne, stare drzewa, niektóre opisane:) Znaleźliśmy nawet drzewo – pomnik przyrody:) W tym parku wśród starych drzew ukryte są dwa szyby Sztolni Czarnego Pstrąga – Szyb Sylwester i Szyb Ewa.

 

Alejki w parku są dobrze oznaczone i bez żadnego problemu dotarliśmy do Szybu Sylwester. Mieliśmy sporo szczęścia, bo okazało się, że właśnie z tego miejsca za niecałe 20 minut startuje wycieczka. Ruch tutaj odbywa się wahadłowo, raz z Szybu Sylwester, raz Ewa. Zazwyczaj startują one o równej godzinie, ale wszystko zależy od ilości chętnych. Póki co nie ma wyznaczonych godzin startu, więc dopiero na miejscu możemy się dowiedzieć, o której łódki wyruszą. Na szczęści szyby znajdują się w odległości 600 metrów, więc jeśli się okaże, że nie trafiliśmy z porą, można spokojnie przejść do drugiego szybu.

 

Przed Szybem Sylwester znajduje się mały kramik, na którym można kupić upominki związane ze Sztolnią oraz tradycyjne śląskie przysmaki czyli oblaty, szkloki i bombony:)

 

Bilety kupujemy na miejscu u przewodnika (UWAGA: płatność tylko gotówką). Do ich ceny doliczany jest koszt przewodnika, uzależniany od ilości uczestników. Zanim zejdziemy pod ziemię warto zadbać o odpowiedni strój. W sztolni panuje bowiem stała temperatura: 10 stopni C, niezależnie od pory roku.

 

Żeby wsiąść do łodzi musimy najpierw zejść na głębokość 30 (Sylwester) lub 20 (Ewa) metrów. Na mecie krętych schodów ukazuje się nam wąski tunel wypełniony krystaliczną wodą, a na nim połączone ze sobą łodzie. Maksymalnie jest ich 10, a każda pomieści 6 dorosłych osób. Łodzie są dość chwiejne, ku uciesze dzieci, trzeba balansować:) Bo woda, choć nie głęboka (od 70 do 100 cm) to jednak dość mroźna (4 stopnie C). Gdy wszyscy pasażerowie wsiądą, łodzie ruszają. Łodzie napędzane są ekologicznie, napędza je przewodnik, odpychając się od ścian. W trakcie ok. 40 minutowej wycieczki wysłuchacie ciekawych historii skąd się sztolnia wzięła, jak ją budowano, o górnikach tarnowskich i ich życiu. Dowiecie się także jak przestać być leniem:) a być może spadnie na Was kropla szczęścia i wygracie w lotka:)

 

Po zakończeniu wycieczki w Sztolni pospacerowaliśmy jeszcze po parku, bawiąc się w botaników i dendrologów.

 

Na zakończenie wizyty w Tarnowskich Górach wybraliśmy się jeszcze na uroczy Tarnogórski Rynek, a wycieczkę zakończyły, a jakże, pyszne lody:)

 

Jeśli dawno nie byliście w Tarnowskich Górach i jego industrialnych obiektach to jest to przysłowiowe Must See śląskich wypraw:) Pamiętajmy,że to najdłuższy w Polsce poddziemy przepływ łodziami i przede wszystkim to jedyny obiekt (w tym wypadku obiekty) z woj. śląskiego, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Bilety do Sztolni Czarnego Pstrąga:

Normalny: 24 PLN

Ulgowy: 19 PLN

Dzieci do lat 4 bezpłatnie

 

Strona organizatora TUTAJ

enlargement