Wszyscy na statek:) Marina w Gliwicach zaprasza

Majówka dla części Kulturalnego Bajtla okazała się pechowa. Noga w gipsie uniemożliwiła nam realizację tego co zaplanowaliśmy. Postanowiliśmy więc poszukać atrakcji na miejscu i to takich, które nie wymagają od nas zbyt wielkiej aktywności. I tak nasz wybór padł na rejs po Kanale Gliwickim.

Marina w Gliwicach okazała się bardzo fajnym pomysłem. Po zakupieniu biletów i wyczytaniu naszych nazwisk udaliśmy się na statek. Udało się nam dostać na górny pokład, z którego mieliśmy świetny widok. Najpierw płynęliśmy przez mocno zindustrializowane dzielnice Gliwic. W Łabędach napotkaliśmy na przeszkodę, a zarazem największą atrakcję rejsu – śluzę Łabędy.  Różnica poziomów wynosi tu 4 metry 20 cm. Bardzo fajnie jest obserwować jak statek się obniża, a w drodze powrotnej podwyższa, by osiągnąć odpowiedni poziom. Na początku statek zakryty był dachem, ale zaraz za śluzą, po pokonaniu przeszkody w postaci niskiego mostu, pod którym przepływaliśmy, został on zdjęty. Wraz z tym zdjęciem dachu zamiast w centrum przemysłowej aglomeracji znaleźliśmy się na łonie natury wśród drzew, zarośli, kolonii kormoranów, czapli i innych ptaków. W tych pięknych okolicznościach przyrody dopłynęliśmy do drugiej śluzy Dzierżno i tu zawróciliśmy.

W trakcie rejsu sympatyczny członek ekipy opowiadał o atrakcjach, które mijaliśmy po drodze. Dowiedzieliśmy się dlaczego obecnie nieopłacalne jest wykorzystywanie kanału do celów transportowych, że kiedyś kanał nosił imię A. Hitlera oraz wielu innych ciekawostek zarówno historycznych jak i przyrodniczych.

Rejsy odbywają się w każdą niedzielę, oraz w czasie świątecznych dni wolnych od pracy. Organizowane są także rejsy specjalnie dla rowerzystów:)

 

Cena: rejsy do śluzy Łabędy – 25 PLN, rejsy wydłużone do kolonii kormoranów (śluza Dzierżno) –  40 PLN. dzieci do 2 lat – wstęp wolny.

 

Profil FB organizatora TUTAJ

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice