Spotkanie z Panem Smrodkiem czyli czas którego nie będziecie żałować!

Pan Smrodek

Do sięgnięcia po „Pana Smrodka” zachęciło mnie jedno, ale bardzo istotne stwierdzenie Pani Bożeny Balczewskiej z Domu Wydawniczego Mała Kurka: „Po przeczytaniu tej książki stałam się lepszą mamą”… Czy możemy wyobrazić sobie lepszą motywację? :)

Autorem „Pana Smrodka” jest David Walliams, podobno najsympatyczniejszy brytyjski autor literatury dziecięcej. Patrząc na jego zdjęcie z okładki nie mamy wątpliwości, że tak właśnie jest :).

Książka wzbogacona została ilustracjami legendarnego Quentina Blake’a – człowieka, o którym krąży opinia, że potrafi narysować nawet zapach.

Tytułowy „Pan Smrodek” to włóczęga, którego na swojej drodze (do szkoły) spotyka Chloe – typowa dwunastolatka, z pozoru wiodąca szczęśliwe, radosne życie w otoczeniu kochającej rodziny i bliskich przyjaciół. Długie rozmowy i spotkania dziewczynki z bezdomnym, na zapach którego pustoszeją kawiarnie, odkrywają, że jest to tylko pierwsze wrażenie. Prawda, sukcesywnie odkrywana w trakcie lektury przez czytelnika jest całkowicie odmienna. Poznajemy prawdziwa naturę człowieka, skrywaną pod płaszczykiem pozoranctwa. Książka pokazuje jak ważna jest tolerancja i szacunek, nie tylko dla innej osoby, ale także dla samego siebie. To wszystko przedstawione jest w bardzo zabawny, pełen brytyjskiego humoru, sposób. W powieści znajdziemy opisy zarówno rzeczy przyjemnych, jak również niewyobrażalnego smrodu, które u jednych będą wywoływały obrzydzenie (rodzice), a u innych wybuch radości (dzieci):)

Książkę można polecić zarówno dla tych małych, jak i dużych czytelników, a w zasadzie dla całej rodziny. Dodatkowym atutem wydawnictwa jest duży i czytelny krój pisma oraz prześmieszne ilustracje, które powodują, że książkę czyta się lekko i przyjemnie, a co najważniejsze w kilka godzin:) I jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ na półce czeka już kolejna książka tego samego autora. Ale to już w odrębnej recenzji..

A wracając do stwierdzenia Pani Bożeny o byciu lepszą mamą, to wypada mi się podpisać pod nim obiema rękami:) Książka pozwala nam spojrzeć trzeźwym okiem na siebie, swoje wymagania i oczekiwania w stosunku do dzieci. Dzięki temu nabieramy trochę dystansu do siebie, co niewątpliwie bywa niezwykle korzystne… dla reszty domowników ;)

Agnieszka Noworzyń – Kulturalny Bajtel

 

Książka do nabycia na stronie Wydawnictwa Mała Kurka TU …

 

ZOBACZ TAKŻE NASZĄ RECENZJĘ KSIĄŻKI – „BABCIA RABUŚ”

__________________________________________________________________________

Od wydawnictwa:

Kąpie się tylko w oczku wodnym!

Włóczęga, bezdomny, tułacz, kloszard. Pewnego dnia po prostu zjawił się w miasteczku i zajął parkową ławkę. Skąd przyszedł? Dokąd zmierzał? Tego nikt nie wiedział. I dowiedzieć się wcale nie chciał. Aż do chwili, kiedy mała dziewczynka, Chloe, postanowiła zagadnąć wagabundę. On – życiowy nieudacznik, ona – szkolna oferma. Tu się zanosi na poważną karierę w świecie mediów! Programy telewizyjne, wywiady, szalejące tłumy wielbicieli. Wystarczy tylko trochę się odświeżyć i spisać przemówienie… na odpowiednio długiej rolce papieru toaletowego.

Kluczem do historii życia Pana Smrodka jest srebrna łyżeczka!

I gwiazdy na nocnym niebie!

 

Fragment książki:

„Chloe codziennie w drodze do szkoły przejeżdża obok siedzącego na parkowej ławce bezdomnego człowieka. Mijają go wszyscy i z pobłażliwą pogardą nazywają Panem Smrodkiem. Wrósł w krajobraz jak jemioła w gałęzie drzewa. Dziewczynka ma wielką ochotę poznać historię jego życia. Ale musiałaby się do niego odezwać. Nie, chyba nie powinna. Mama będzie niezadowolona. A gdyby tak poprosić, żeby zamieszkał w szopie, która stoi w ogródku? O, wtedy byłoby dużo czasu na rozmowę…

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice