Spektakl dla dzieci ‚Piaskowy Wilk’ w Teatrze Ateneum

Spektakl dla dzieci 'Piaskowy Wilk' w Teatrze Ateneum

Spektakl dla dzieci ‚Piaskowy Wilk’ w Teatrze Ateneum

Piaskowy Wilk to sceniczna wersja opowiadań popularnej szwedzkiej pisarki, Åsy Lind (przetłumaczonych dla Wydawnictwa Zakamarki przez Agnieszkę Stróżyk), powstała na zamówienie katowickiego teatru; inscenizacja w reżyserii Zuzanny Mukoid – równocześnie autorki adaptacji – będzie polską prapremierą sztuki.

Urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody bohaterki Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela – Piaskowego Wilka, który w mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pomaga dziewczynce odkrywać świat – adresowane są do widzów w wieku szkolnym, ale powinni je obejrzeć również rodzice. Ta familijna propozycja pozwala bowiem przypomnieć sobie własne dorastanie i związane z nim rozterki. Przede wszystkim jednak, zwracając uwagę na odmienność postrzegania świata przez dzieci i dorosłych, podkreśla konieczność podejmowania prób wzajemnego zrozumienia się i porozumienia.

Przedstawienie rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne.

Scenografia jest dziełem Barbary Szymczak, projekcje – Marii Porzyc, muzykę skomponował Marcin Mukoid, a na scenie wystąpią: Marta Popławska w roli Karusi, Dawid Kobiela jako tytułowy Piaskowy Wilk oraz Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Piotr Gabriel i Mirosław Kotowicz.

Termin: 25.01.2020, godz. 11.30

Bilety: 22 zł

Wiek: dzieci szkolne i rodzice

Miejsce: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, ul. Jana 10, Katowice

Źródło: Teatr Ateneum, Spektakl dla dzieci ‚Piaskowy Wilk’ w Teatrze Ateneum

Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy …

O Teatrze Ateneum

Oblicze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” kształtowało się od początku w oparciu o miejscowe środowisko twórcze. Współpraca ze śląskimi artystami nadal jest wyróżnikiem katowickiej sceny, ale od wielu lat równolegle rozwijają się kontakty z artystami z kraju i zagranicy (m.in. z Czech, Austrii, Meksyku, Słowacji, Japonii).

W kierowanym do dzieci repertuarze dominuje baśniowa klasyka, choć nie brak pozycji współczesnej dramaturgii. Realizowany w różnych konwencjach, wykorzystuje środki teatru lalkowego i jego związki ze sceną żywego planu. Szczególnie dużo uwagi poświęca się kształtowaniu gustu małych widzów poprzez warstwę plastyczną oraz muzykę.


Nowym wyzwaniem artystycznym jest nurt spektakli dla dorosłych, który pojawił się wraz z premierami Jamy Franza Kafki, Ballad i romansów Adama Mickiewicza oraz Joanny d’Arc w adaptacji Karela Brožka.


Od 2007 r. działa Galeria Ateneum, będąca drugą, kameralną sceną teatru i przestrzenią ekspozycyjną.
Od 2002 r. propozycje nie tylko dla najmłodszych znakomicie uzupełnia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”.
Ze swymi przedstawieniami zespół gościł wielokrotnie za granicą, m. in. w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie uzyskując nagrody za swe prezentacje.

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice