Akcja Lato w mieście 2015 w MDK Koszutka

Akcja Lato w mieście 2015

Jak co roku, w dniach od 1 lipca do 12 sierpnia w godz. 10.00-14.00 dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat, które spędzają okres wakacyjny w mieście, będą mogły wziąć udział w szeregu ciekawych zajęć i warsztatów.

Tegoroczne zajęcia rozpocznie się tygodniem zatytułowanym „Z gruby do lasu”. 1  lipca uczestnicy wezmą udział w zajęciach integracyjnych oraz inspirowanych tradycjami śląskimi pt. „Skubaczki, prządki, strzelanie z bicza”, sportowych. 2 lipca odbędzie się konkurs wiedzy na temat historii, zabytków i atrakcji miasta Katowice pt. „Znam Katowice” oraz zabawy plastyczne o tematyce śląskich miast „Na kole przez Śląsk”. 3 lipca to dzień poświęcony zajęciom ruchowym (zajęcia sportowe i basen w Pałacu Młodzieży).

II tydzień „Hajer, fejszer, gołymbiorz” (6 lipca) rozpoczniemy konkursem plastycznym dotyczącym zawodów na Śląsku „Jo fedruja, a Ty robisz” oraz zajęciami plastycznymi „We grubie na szychcie” inspirowanymi zawodem górnika, podczas których będziemy poznawać i tworzyć wnętrze kopalni. 7 lipca to dzień z grą terenową „Podróż do wnętrza ziemi…” oraz turniejem ping-ponga. Dzień 8 lipca spędzimy na zajęciach sportowych oraz wyjściu na basen. 9 lipca uczestnicy naszej akcji wyruszą na wycieczkę na Fermę Strusi w Bieruniu, gdzie czeka ich dużo atrakcji. Drugi tydzień akcji (10 lipca) kończymy dniem z zajęciami sportowymi oraz basenem.

III tydzień „Karliku, Karliku” poświęcony będzie pieśniom i tańcom śląskim. 13 lipca to dzień z konkursem wiedzy o pieśniach i tańcach śląskich „To śląskie granie i śpiewanie” oraz z zajęciami muzycznymi poświęconymi śląskim i wakacyjnym piosenkom „Śpiywoć kożdy może”. 14 lipca zdobywamy w Muzeum Historii Katowic odznakę PTTK. 15 lipca odpoczywamy od wyzwań intelektualnych i aktynie bierzemy udział w zajęciach sportowych w MDK oraz na basenie. 16 lipca kontynuujemy  aktywność ruchową podczas zajęć „Tańcowałach cołki ranek”, a po krótkim odpoczynku dokładamy karaoke z piosenkami. Na 17 lipca zaplanowaliśmy zajęcia ruchowe w MDK oraz wizytę na basenie.

IV tydzień „Od bombonów do krupnioka” – kuchnia śląska – rozpoczniemy (20 lipca)  konkursem wiedzy o kuchni śląskiej „Z czym mosz sznitka?” oraz zajęciami plastyczno-teatralnymi „Warzynie ze szmakiem”, podczas których dzieci będą mogły spróbować swoich sił w „programie kulinarnym”. 21 lipca odbędzie się wyjazd na basen. 22 lipca uczestnicy zajęć odwiedzą Kopalnię Cukierków „Hanys” w Katowicach, gdzie zapewne będzie wielką atrakcją możliwość wykonania własnego lizaka. 23 lipca poświęcimy zajęciom sportowym („Wyścig po roladę”) i plastycznym („W śląskiej kuchni”). 24 lipca zdobywamy kolejną odznakę PTTK w naszym mieście. Piesza wycieczka trasą: Pomnik Harcerzy i Harcerek – obelisk po synagodze – Teatr Śląski – III LO im. Mickiewicza – tablica poświęcona Richardowi Holtze.

V tydzień lipca „W kiecce, w zopasce, w purpurce” – stroje śląskie rozpoczniemy 27 lipca zajęciami integracyjnymi wokół historii i rodzajów strojów śląskich „Kabot czy brunclik?” oraz

„Galant i czako” – konkursem na najpiękniejsze śląskie nakrycie głowy. 28 lipca spędzimy na basenie w Siemianowicach Śląskich. 29 lipca odbędzie się impreza plenerowa z wieloma atrakcjami, m.in.: wizytą straży pożarnej wraz z pokazem sprzętu gaśniczego, prelekcjami i zdobywaniem sprawności strażaka. Dzień 30 lipca poświęcimy na wyjazd do Zatorlandu, gdzie odwiedzimy – Park Bajek i stworzeń wodnych, Park ruchomych dinozaurów, Park Mitologii, Park owadów, Lunapark. 31 lipca zakończymy V tydzień naszej akcji – zdobywamy już trzecią odznakę PTTK przemierzając trasę: Spodek – Pomnik Powstańców Śląskich – najwyższy budynek w mieście – kościół ewangelicki – tablica poświęcona Andrzejowi Mielęckiemu.

IV tydzień  „W antryju na byfyju – chaty, domy, familoki” rozpoczniemy 3 sierpnia konkursami drużynowymi i tworzeniem makiety XVI wiecznych Katowic. Następnego dnia 4 sierpnia aktywnie wypoczywamy na basenie. 5 sierpnia odbędą się gra terenowa „Oma, opa i kocik”, a następnie „Na śląskim podwórku” – dawne gry i zabawy, m.in. kapsle, klasy, gra w uszka, kulanie felgi. 6 sierpnia wybieramy się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego na „Warzenie w Skansenie” i szkice węglem. Tydzień kończymy 7 sierpnia zdobywaniem kolejnej odznaki PTTK trasą: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mariackiej, stary dworzec, poczta główna, tablica poświęcona Marii Goeppert-Mayer

VII – ostatni tydzień naszej akcji zatytułowaliśmy „Ducka, klipa, zuska” – śląskie gry i zabawy. 10 sierpnia zwiedzamy Podziemia Będzińskie, a następnie urządzamy piknik na zamkowym wzgórzu. 11 sierpnia przedpołudnie spędzamy na basenie zbierając siły na kolejny dzień  naszych zmagań. 12 sierpnia uczestnicy biorą udział w zawodach sportowych na podstawie dawnych zabaw i gier śląskich, a następnie wspólnie bawimy się przy pożegnalnym grillu.    Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są na stronie www.mdkkoszutka.pl oraz w sekretariacie placówki. Obowiązują zapisy. Zapraszamy!

 

 

12 lipca

Koncert letni w plenerze

w ramach akcji dla dzieci z rodzicami „Mamo, Tato chodźmy na koncert”.

Wystąpią:

Trio klarnetowe               

Maksymilian Gruchlik –  klarnet

Katarzyna Pala –  klarnet

Łukasz Morawski – klarnet

Aleksandra Rudzka – słowo

W programie:

Bela Bartok Tańce rumuńskie I-VII, Jerzy Kolasiński Suita I-V, Johannes Brahms Taniec węgierski, S. Jopin- Peacherine rag

– godz. 16.00

Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w sekretariacie.

 

Miejsce:

Miejski Dom Kultury „Koszutka”

Ul. Grażyńskiego 47, Katowice

tel. 32 258 99 77, 32 258 99 200

domkultury@mdkkoszutka.pl

www.mdkkoszutka.pl

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice