Bal Przebierańców – Rodzinna Niedziela w CHCK

Bal Przebierańców - Rodzinna Niedziela w CHCK

Bal Przebierańców – Rodzinna Niedziela w CHCK

Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza wszystkie królewny, listonoszy, budowniczych, lekarzy, rycerzy, superbohaterów…
Kto z nas nie marzy o tym, aby chociaż przez chwilę stać się kimś innym…?
Zatańczymy w rytmie najpiękniejszych dziecięcych hitów.

Karnawałowe szaleństwo swoimi produktami uświetni SZOLKA .

 

Termin: 04.02.2018, godz. 16.00 – 18.30

 

Bilety: 8 zł od osoby
informacje i rezerwacja miejsc: agnieszka_pielok@chck.pl tel. (32) 349 78 68

Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, Chorzów

Źródło: ChCK, Bal Przebierańców – Rodzinna Niedziela w CHCK

 

 

Historia ChCK

Budynek obecnego Chorzowskiego Centrum Kultury został wybudowany jeszcze w okresie międzywojennym. Od początku pełnił ważną rolę dla środowiska kulturalnego. Dla wielu mieszkańców jest to magiczne miejsce, historia sprzed wielu lat. Nazywany Domem Ludowym, teraz powrócił do życia pod nową nazwą Chorzowskie Centrum Kultury.

Nie wszyscy wiedzą, że mieszkańcy Chorzowa postawili teatr za własne pieniądze, aby podkreślić polskość Chorzowa w odradzającej się Rzeczypospolitej. Sam projekt powstał w 1927 roku sygnowany przez architektów Stanisława Michejdę i Lucjana Sikorskiego. Dom Ludowy, prócz sali teatralnej i gimnastycznej, miał mieścić sale zebrań, sale odczytowe, bibliotekę, czytelnię. Pieniądze na budowę napływały stopniowo. W 1934 roku oddano do użytku salę teatralną, na której wystawiono premierę sztuki a po 5 latach – w 1939 roku lewe skrzydło budynku. Teatr przez wiele lat był kolebką kulturalną naszego miasta. Dom Ludowy działał z prawdziwym rozmachem, organizowano tu liczne spektakle, akademie okolicznościowe, zebrania, a korytarze budynku idealnie sprawdzały się jako miejsce zabaw tanecznych. Na jego deskach regularnie występowali artyści Teatru Polskiego z Katowic i dawnej Opery Katowickiej z siedzibą w Bytomiu. Występowały tu takie sławy jak Hanka Ordonówna i Loda Halama, Mieczysław Fogg, Szczepcio i Toncio czy Ada Sari. O znaczeniu jakie miał Teatr Miejski w okresie powojennym najlepiej świadczą liczby — co roku wystawiano około 180 przedstawień, które oglądało średnio 82 tysiące widzów.

W drugiej połowie lat trzydziestych realizowana była budowa lewego trzykondygnacyjnego skrzydła budynku, która została ukończona w roku 1938. Swoje miejsce znalazła tutaj m.in. biblioteka z czytelnią, czy Miejski Ośrodek Oświatowy. Nie powstało nigdy projektowane prawe skrzydło budynku, które miało być powierzchniowo większe od skrzydła lewego. Walki wojenne nie ominęły również Chorzowa, jednak Miejski Dom Ludowy przetrwał i ponownie mógł stać się ośrodkiem kultury.

Po wojnie utworzono tu Miejski Dom Kultury i Bibliotekę Miejską, swoją siedzibę miały tutaj przez pierwsze lata istnienia m.in.”Goniec Górnośląski” i tygodnik „Chorzowianin”. Znalazły tu też swoje siedziby stowarzyszenia, organizacje społeczne, a także firmy prywatne.

Więcej tekstu na stronie ChCK …

 

Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy.

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice