‚Biblioteka planszówek’

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza miłośników gier planszowych na sobotnie rozgrywki, pt.: ‚Biblioteka planszówek’
Termin: 2.06.2018, godz. 10.00
Wstęp na wydarzenie ‚Biblioteka planszówek’: wolny, bez zapisów
Miejsce: MBP w Dąbrowie Górniczej, ul. T. Kościuszki 25, Dąbrowa Górnicza
Źródło: MBP, grafika, ‚Biblioteka planszówek’
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej jest jedną z najstarszych książnic w Zagłębiu Dąbrowskim i należy do najlepiej działających instytucji bibliotecznych w województwie śląskim, czego dowodem są liczne wyróżnienia i nagrody, jakie otrzymuje na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.
W 1908 roku w obawie przed zniszczeniem księgozbioru przez władze carskie przekazano go dąbrowskiemu oddziałowi Towarzystwa Kultury Polskiej, a w 1909 roku oddano w depozyt Kozłowskiej tworząc Bibliotekę dla Wszystkich Cecylii Kozłowskiej. W 1915 roku księgozbiór przejęło Towarzystwo Biblioteki dla Wszystkich im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej. Wybór powyższego patrona był jak najbardziej celowy i wyraźnie zaznaczył rolę biblioteki w szerzeniu nauki i oświaty oraz tradycji narodowych. Aby zapewnić prawidłowe i sprawne funkcjonowanie biblioteki, w dalszej kolejności przekazano księgozbiór miastu (w 1916 roku Dąbrowa otrzymała prawa miejskie). Chodź nie były to czasy sprzyjające rozwojowi czytelnictwa placówka ta pod zmienioną nazwą: Towarzystwo Oświatowo Kulturalne im. Hugona Kołłątaja zakładała i utrzymywała biblioteki i czytelnie, organizowała liczne odczyty, koncerty i zebrania dyskusyjne. W chwili wybuchu II wojny światowej biblioteka liczyła 6900 woluminów.
Gdy w 1940 roku okupanci zażądali pełnej likwidacji księgozbioru, część książek udało się ukryć lub rozdać zaufanym czytelnikom, w ten sposób pojawiły się tzw. krążące biblioteki. Jednak dopiero wyzwolenie Zagłębia przyniosło odrodzenie dąbrowskiej placówki, której księgozbiór systematycznie wzrastał, a sama biblioteka zwiększyła swój zasięg oddziaływania. Już w początkach 1945 r. udało się zgromadzić 688 tomów, jak też uruchomić wypożyczalnię dla dzieci i odrębną dla dorosłych. W rok późnej biblioteka liczyła już 2100 wol., a korzystało z niej 280 czytelników, których w każdym roku systematycznie przybywało (dla porównania w 1948 posiadała 3573 tomów i 987 czytelników).
W 1961 roku wprowadzono swobodny dostęp do półek, czytelnicy mogli korzystać z 44547 woluminów i ok. 100 tys. egzemplarzy czasopism. W latach 1990-1995 pojawiły się pierwsze komputery, kserografy i urządzenia audiowizualne. W kolejny wiek biblioteka wkroczyła z rozwiniętym systemem komputerowym oraz Internetem.
Część działów użytkowych zwiększyła wykorzystywaną przez siebie powierzchnię, m.in.: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci, Dział Książki Dawnej. Podobnie Dział Obsługi Sieci, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Introligatornia.
Kalendarz wydarzeń
wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie to właśnie KulturalnyBajtel.pl
Portal Kulturalny Bajtel, to źródło wiadomości dla rodzin z dziećmi dotyczących imprez na Śląsku i w Zagłębiu. U nas znajdziecie propozycje jak spędzić najbliższy weekend w aglomeracji śląskiej, ale także propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, tj.: sztuki walki, piłka nożna, zajęcia plastyczne oraz przeróżnych innych zajęć artystycznych i sportowych. Dla aktywnych w tygodniu mamy także wiele propozycji zajęć kreatywnych, sportowych czy artystycznych, a także wiele wystaw czy zajęć zorganizowanych. Zapraszamy do grona użytkowników Kulturalnego Bajtla, u nas każdy znajdzie wiele atrakcji dla siebie.
I oczywiście pamiętajcie, że: KulturalnyBajtel.pl to wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie :)
Jeśli chcecie się z nami skontaktować to piszcie na: info@kulturalnybajtel.pl