Bogucickie opowieści – spektakl

Bogucickie opowieści – spektakl

Teatr Ateneum zaprasza na spektakl pt. „Bogucickie opowieści” w wykonaniu młodzieży – uczestników wakacyjnych warsztatów teatralnych. Spektakl jest zainspirowany historiami seniorów, którzy opowiedzieli nam o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w Bogucicach. Dzięki tym opowieściom przeniesiemy się w czasy ich młodości: zajrzymy do nieistniejącego już Kina Millenium, posłuchamy o Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” oraz dowiemy się, jak pani Gertruda poznała swojego męża.

Termin: 8.09.2019 godz. 17:00

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale Organizacji Widowni Teatru Ateneum (ul. św. Jana 10) w godz. 9.00-15.00 (tel. 32 253 79 26).

Miejsce: Scena Ateneum, ul. Św. Jana 10

Źródło: Teatr Ateneum w Katowicach

Jak postrzegają Bogucice seniorzy? Zacytujmy kilka wypowiedzi, które wykorzystano podczas tworzenia scenariusza: 

Czy Bogucice to słodycz w życiu? Słodycz była kiedyś, za młodych lat, jak młodość była!

My miyndzy sobom to po ślonsku godomy. Niy rozmawiamy, ino godomy. Ale jak przydzie do nos moja synowo, to musza mówić, bo łona nie umi godać po naszymu. Bo łona jes z Sosnowca, to już granica była – inne państwo.

A mojigo chopa toch poznała w łoknie, w doma. Czyściłach to łokno, łon przechodził i stanoł: „Dziołszka przeszłabyś sie zy mnom kaś?” A jo na to: „Jo jes teraz zmynczono, niy moga”. A w tyn dziyń prawie zaczło suć śniegiym. No to godom: „Człowieku, kaj ty chcesz łazić? Jak przyniesiesz narty abo sonki to pójdmy”. I łon te sonki przyniós!

A żebyście wiedzieli, to nojważniyjsze jes w tym wszystkim, w tym łobiedzie… bo kiedyś ktoś mi padoł: „kluski bez tych dziurek!” I kaj jo mom tyn sos wloć?! Te dziurki som na ta zoułza! Teraz to w niedziela wszyjscy kotlety klupiom, a kiedyś klupało sie ino rolady, to było ślonskie: kluski, rolada, zoułza i modro kapusta ku tymu!

Przede wszystkim na Dzień Górnika, to myśmy wszyscy pucowali okna, a te parapety, te blachy nie były malowane, to my tak z popiołem i z octem je szorowali. To się świeciło!

Parę razy się tak zdarzyło, bo przy szkole było boisko i jak lekcje się skończyły, to chłopcy:
– Gromy?
– Gromy!
No to torby do krzaków i gramy.

Spektakl jest efektem dwutygodniowych warsztatów teatralnych zrealizowanych w ramach projektu „Bogucickie opowieści”.

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice