Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

Muzeum w Gliwicach zaprasza na spotkanie z Górnym Śląskiem – jego tradycjami, zwyczajami, obyczajowością… Czyli wszystkim tym, co decyduje o bogactwie kulturowego dziedzictwa naszego regionu. I jego niepowtarzalności, o której przesądza fakt, że na Górnym Śląsku postęp – związany z intensywnym uprzemysłowieniem – nie oznaczał wykorzenienia i oderwania od wartości. Przeciwnie – wartości takie jak rodzina, wiara katolicka i szacunek dla pracy – tworzą górnośląski etos. I o takim Górnym Śląsku – regionie ze wszech miar wyjątkowym – będziemy chcieli opowiedzieć najmłodszym. Spotkanie drugie cyklu edukacyjnego dla najmłodszych Śląsk na co dzień, Śląsk od święta zabierze nas do świata górnośląskich dzieci z początku XX wieku.  Będziemy im towarzyszyć od narodzin, aż po próg dorosłości, jakim było rozpoczęcie pracy zarobkowej. Poznamy metody wychowawcze, wierzenia i przesądy jakie miały na nie wpływ. Dowiemy się między innymi, dlaczego dziewczynkę po urodzeniu  przykrywano męską koszulą, a chłopca – damską oraz co zawierał węzełek, który chrzestny ofiarowywał dziecku. Spotkanie zilustrują oryginalne fotografie z epoki ze zbiorów Działu Historii Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie też części warsztatowej.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu do 9-ciu.  Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka, ze względu na ograniczoną liczba miejsc konieczne zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00

Termin: 24.03.2018, godz. 12.00 i 14.00

Bilety na wydarzenie Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta: 1 zł

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.

Temat spotkania: Zwyczaje wiosenne na Górnym Śląsku

Ślązaczki starszego pokolenia opisuje się jako „menadżerów domowych”. Robiły przetwory, dbały o ogród, dom, zajmowały się dziećmi i dysponowały domowym budżetem. Pozornie schowane za autorytetem męża, w rzeczywistości to one dzierżyły ster w domu. Kobiety na Śląsku realizowały się zgodnie z zapożyczonym od Niemców powiedzeniem o 3 „K”, które oznaczały: „Kirche” – kościół, „Küche” – kuchnia i „Kinder” – dzieci. Były jednak wyjątki, kobiety, które podejmowały pracę zawodową np. pielęgniarki. Był to zawód bardzo poważny, który wymagał wielu lat nauki i praktyki. Bycie „szwesterą”, jeszcze w połowie XX w. było dla Ślązaczki często szczytem kariery zawodowej. Dodatkowo szpitale zatrudniały tylko kobiety niezamężne, wymagając pełnego poświęcenia się wykonywanej profesji. Zajęcia poprowadzi historyk i edukatorka Muzeum w Gliwicach: Sonia Ogaza – Pietrończuk.

 

KOLEJNE TERMINY:

Sobota, 28 kwietnia 2018, Zamek Piastowski, godz. 12.00 i 14.00
Zolyty i zaślubiny

Sobota, 26 maja 2018, Zamek Piastowski, godz. 12.00 i 14.00
Ślonzoczki piyknie obleczone

Miejsce: Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2, Gliwice

Źródło: Muzeum w Gliwicach, Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

 

Reklama na portalu KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy.

 

 

enlargement