Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

Muzeum w Gliwicach zaprasza na spotkanie z Górnym Śląskiem – jego tradycjami, zwyczajami, obyczajowością… Czyli wszystkim tym, co decyduje o bogactwie kulturowego dziedzictwa naszego regionu. I jego niepowtarzalności, o której przesądza fakt, że na Górnym Śląsku postęp – związany z intensywnym uprzemysłowieniem – nie oznaczał wykorzenienia i oderwania od wartości. Przeciwnie – wartości takie jak rodzina, wiara katolicka i szacunek dla pracy – tworzą górnośląski etos. I o takim Górnym Śląsku – regionie ze wszech miar wyjątkowym – będziemy chcieli opowiedzieć najmłodszym. Spotkanie drugie cyklu edukacyjnego dla najmłodszych Śląsk na co dzień, Śląsk od święta zabierze nas do świata górnośląskich dzieci z początku XX wieku.  Będziemy im towarzyszyć od narodzin, aż po próg dorosłości, jakim było rozpoczęcie pracy zarobkowej. Poznamy metody wychowawcze, wierzenia i przesądy jakie miały na nie wpływ. Dowiemy się między innymi, dlaczego dziewczynkę po urodzeniu  przykrywano męską koszulą, a chłopca – damską oraz co zawierał węzełek, który chrzestny ofiarowywał dziecku. Spotkanie zilustrują oryginalne fotografie z epoki ze zbiorów Działu Historii Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie też części warsztatowej.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu do 9-ciu.  Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka, ze względu na ograniczoną liczba miejsc konieczne zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00

Termin: 28.04.2018, godz. 12.00 i 14.00

Bilety na wydarzenie Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta: 1 zł

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.

Temat spotkania: Zolyty i zaślubiny

KOLEJNE TERMINY:

Sobota, 26 maja 2018, Zamek Piastowski, godz. 12.00 i 14.00
Ślonzoczki piyknie obleczone

Miejsce: Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2, Gliwice

Źródło: Muzeum w Gliwicach, Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta

 

Reklama na portalu KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy.

 

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice