Dzień Sąsiada

Dzień Sąsiada

Dzień Sąsiada to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm coraz częściej prowadzi do wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej.

Dzień Sąsiada ma więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami. W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko.

Termin: 06.06.2015, godz. 12.00


Program:

12:00 – Oficjalne otwarcie Dnia Sąsiada
Animacje przed budynkiem TCK (w razie niepogody na sali baletowej): zabawy z chustą Klanzy, malowanie kredą po chodniku, gry podwórkowe, duże bańki mydlane, balonowe zwierzątka – tworzenie i warsztaty dla zainteresowanych, malowanie buziek (do godziny 17:00)
Dominika Pelka (Szkoła językowa Be Clever) – Gra detektywistyczna „Jak dobrze znasz Tarnogórskie Centrum Kultury” – poszukiwania znajomych punktów w TCK oraz jego najbliższym otoczeniu
14:00 – 15:00 – pokazy Krav Magi (grupa Krav Maga na Maxa)
Hol główny TCK – pokaz pasji mieszkańców Tarnowskich Gór
Sala kameralna
Od godziny 16:00 – maraton filmów „Sąsiedzi” (do 19:00)
Sala widowiskowa, od 13:00 do 14:00 – występy grup wokalnych działających w Filii nr 1 (Świetlica w Reptach) prowadzonych przez p. Alicję Czurę-Musialik oraz p. Irminę Barczewską-Garus;

Miejsce: Tarnogórskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 7, Tarnowskie Góry

Źródło: TCK

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice