EGGSpozycja. Górnośląskie kroszonki 2015

Górnośląskie kroszonki

 

Górnośląskie kroszonki – wystawa

Dla jednych są symbolem świąt Wielkiej Nocy, dla innych – wiosenną dekoracją, inspiracją dla etnodizajnu. Górnośląskie kroszonki prezentowane na EGGSpozycji to kwintesencja ludowego wzornictwa, tradycyjnych i nowatorskich technik zdobienia, a także harmonijne połączenie swojskiej feerii barw z wyszukaną elegancją.

 

 

Czas trwania wystawy: 21 marca–30 kwietnia 2015


 

Muzeum codziennie oprócz poniedziałków w godzinach:

  • wtorki, czwartki i piątki: 9-15
  • środy: 10-18, soboty: 11-16
  • niedziele i święta: 11-15

Ceny biletów (gmach przy ul. Korfantego):

  • bilet normalny: 6 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł
  • bilet rodzinny: 15 zł (≥3 osób)

Uwaga! Na wystawy czasowe w niedziele obowiązuje bilet wspólny na oba budynki (ceny j.w)

 

 

Miejsce: Muzeum Górnośląskie, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Bytom

 

Źródło: Muzeum Górnośląskie

 

Magiczne właściwości jaj

Kroszonki dekorowano już w starożytności. Jako pradawne symbole odradzającego się życia i płodności miały chronić świat przed unicestwieniem. Farbowane łupinami cebuli zabezpieczały przed złymi mocami, a barwione młodym żytem przynosiły szczęście. Dziś, gdy pogańskie wierzenia i ludowe prawidła straciły na znaczeniu, malowane jajka są ozdobą wiosennego stołu, a dla chrześcijan – znakiem Zmartwychwstania.

Techniki zdobienia

Pisanki znają mieszkańcy całej Polski, ale zwykli je nazywać odmiennie: wydmuszkami, kraszankami czy na Śląsku kroszonkami. W poszczególnych regionach ukształtowały się też różne tradycje zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza – zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem. Coraz częściej pojawiają się też techniki nowatorskie – decoupage albo ażury.

Górnośląskie kroszonki

Prezentowana od 21 marca EGGSpozycja będzie pokłosiem tegorocznej, 26 edycji konkursu Górnośląskie kroszonki, w którym wzięli udział mieszkańcy województwa śląskiego w wieku powyżej 16 lat. Ich zadaniem było przygotowanie kompletu (5 sztuk) kroszonek, które ocenione zostały w czterech kategoriach, w zależności od zastosowanych technik dekoracji. Na konkurs zgłoszono 220 kroszonek (44 zestawy). Wśród uczestników znalazło się 13 debiutantów.

 

Źródło: Muzeum Górnośląskie, Górnośląskie kroszonki

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice