Impreza plenerowa: Kto mieszka na Grundmanna?

Impreza plenerowa: Kto mieszka na Grundmanna?

Zespół Doing-It-Together Science serdecznie na pierwszy katowicki piknik bioblitz – maraton liczenia roślin i owadów na łące u zbiegu ulic Grundmanna i Chorzowskiej.

Jak przebiega wydarzenie? Od 14 do 17 indywidualnie lub w zespołach 2-3 osobowych wszyscy chętni będą brać udział w poszukiwaniu oraz liczeniu roślin i owadów na miejskiej łące.

Pierwsze 40 osób otrzymają w prezencie specjalne soczewki powiększające do telefonu komórkowego, aby móc zrobić zdjęcia znalezionym okazom. Wszyscy otrzymają specjalny przewodnik, który ułatwi poszukiwania. Dodatkowo na miejscu ekspert będzie pomagał identyfikować znalezione rośliny i owady.

Termin: 22.09.2018, godz. 14.00 – 17.00

Wstęp: bezpłatny

 

Dlaczego łąka na Grundmanna?

W centrum Katowic nie ma zbyt wiele naturalnych łąk. Przyroda jednak szybko potrafi odzyskiwać pozostawiony teren (np. dzika łąka przed Superjednostką). Mało kto jednak przygląda się kto zamieszkuje ten teren. Jakich sąsiadów mamy? Czy wiesz kto tam żyje?

 

Co to jest bioblitz?

Bioblitz to biologiczny maraton, wzorowany na bezkrwawych pojedynkach programistów komputerowych. Tutaj jednak celem nie jest stworzenie kodu gry lub aplikacji, ale policzenie wszystkich gatunków roślin i owadów, zamieszkujących dany teren. Grupom przyrodników-amatorów czy wolontariuszy pomagają w identyfikacji naukowcy. Wydarzenie powtarzane w kolejnych latach pozwala na śledzenie zmian bioróżnorodności danego obszaru.

W Polsce dotychczas bioblitze odbywały się na Wyspie Sobieszewskiej oraz w Sopocie. Organizowane były przez Komitet Badań Morza PAN oraz Stację Biologiczną Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kto organizuje?

Bioblitz na łące przy ul. Grundmanna jest organizowany przez zespół projektu Doing-It-Together Science. Jego liderem jest brytyjski University College London, a polskim partnerem Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM.

Źródło: TU, Impreza plenerowa: Kto mieszka na Grundmanna?

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice