Jajko Kolumba czy jajko Tesli?

Jajko Kolumba czy jajko Tesli?

Jajko Kolumba czy jajko Tesli?

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych serdecznie zaprasza na spotkanie przedwielkanocne w czasie, którego oprócz włączenia jajka Tesli czekają inne liczne atrakcje. Symbolem Świąt Wielkanocnych jest jajko i tylko w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych można zobaczyć jajko Tesli.

Termin: 24.03.2018, godz. 11.00

Inne atrakcje w godzinach: 11.00 – 13.00

Bilety: cennik na stronie organizatora …

Źródło: Muzeum Energetyki (FB), Jajko Kolumba czy jajko Tesli?

 

ELEKTROTECHNICZNE JAJKO KOLUMBA (źródło: Muzeum Energetyki)

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zyskało nowy interaktywny eksponat jakim jest replika urządzenia Nikoli Tesli zwanego „jajkiem Kolumba”, które zostało zaprezentowane na World’s Columbian Exposition w 1893 roku. Celem JAJKA było wyjaśnienie idei modelu wirującego pola magnetycznego oraz jego praktycznego zastosowania w silnikach elektrycznych.

Replika urządzenia została opracowana w spółce DAMEL S.A, z Dąbrowy Górniczej przez inż. Janusza Zarychtę przy wsparciu konsultanta ds. naukowych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Daniela Kiełpińskiego. Przekazanie urządzenia odbyło się w obecności Zarządu Muzeum Energetyki i Zarządu spółki Damel S.A. zajmującej się produkcją silników elektrycznych.

Do tej pory replikę urządzenia w Europie i na świecie można było zobaczyć tylko w kilku miejscach na świecie m.in. w Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie i w Muzeum Techniki w Zagrzebiu.

Nikola Tesla do wprawienia jajka w ruch rotacyjny wykorzystał wirujące pole magnetyczne pochodzące od zasilanych dwufazowym prądem przemiennym czterech cewek, które zostały nawinięte na żelaznym rdzeniu toroidalnym. Cewki te znajdują się pod stolikiem, na którym ustawione jest miedziane jajko. Prąd płynący przez cewki powoduje, że jajko zaczyna się obracać z dużą prędkością, w rezultacie czego podnosi się obracając wokół głównej osi.

Zaprezentowanie „jajka Kolumba” przez Teslę zapoczątkowało „wojnę prądów” pomiędzy nim a Edisonem. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty opracowane według pomysłu obu potentatów elektrotechniki o czym z pasją opowiadają i demonstrują przewodnicy Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

 

Reklama na portalu z wydarzeniami dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy.

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice