‚Koła Małego Etnografa’ w Skansenie

‚Koła Małego Etnografa’ w Skansenie
Muzeum ‚Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie’ serdecznie zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na spotkania Koła Małego Etnografa. W każdą trzecią sobotę miesiąca od godz. 11.00 do 12.30 dzieci będą brały udział w różnorodnych zajęciach związanych ze śląską kulturą ludową.
Termin: 19.10.2019, godz. 11.00 – 12.30
Zbiórka o godzinie 11.00 przy kasie muzeum
Koszt pojedynczych zajęć – 10 zł (dziecko), 1 zł (opiekun)
Zapisy przyjmujemy telefonicznie – 32 241 07 18
Miejsce: Muzeum ‚Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie’, ul. Parkowa 25, Chorzów
Źródło: Skansen w Chorzowie, ‚Koła Małego Etnografa’ w Skansenie
Historia Muzeum
1938 rok
Do katowickiego Parku Kościuszki przeniesiono drewniany kościół z Syryni (1510 r.) oraz spichlerz dworski z Gołkowic (1688 r.). Zabytkowe obiekty miały być zaczątkiem budowy śląskiego skansenu, którego inicjatorem był dr Tadeusz Dobrowolski, ówczesny wojewódzki konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz zasłużony teoretyk i praktyk w dziedzinie nowoczesnego muzealnictwa polskiego.
1952 rok
Na Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Katowicach Odział Śląski PTL zgłoszono wniosek o utworzenie śląskiego muzeum na wolnym powietrzu w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Pierwszą lokalizację skansenu zaproponowano w północno – wschodniej części WPKiW, ostatecznie muzeum zbudowano w jego części zachodniej.
1953 – 1957 rok
Po szczegółowej penetracji ówczesnego obszaru województwa katowickiego zewidencjonowano 850 obiektów drewnianych. Z tej liczby wytypowano zabytki kwalifikujące się do przeniesienia i budowy ekspozycji skansenowskiej, prezentującej górnośląskie i zagłębiowskie budownictwo wiejskie.
1961 – 1963 rok
Projekt zagospodarowania przestrzennego skansenu opracowali: mgr Maria Suboczowa i dr Anzelm Gorywoda.
1964 rok
Przeniesiono do skansenu pierwsze obiekty: wiatrak z Grzawy (1813 r.) i spichlerz plebański z Warszowic (poł. XVIII w.). Wkrótce potem prace budowlane przerwano na okres 5 lat.
1969 – 1975 rok
Wykonano prace związane z ukształtowaniem terenu pod zagrody chłopskie i obiekty wolno stojące, przygotowano ziemię pod przyszłe pola i łąki, posadzono pas zieleni na obrzeżach skansenu, drzewa i krzewy w ogródkach i sadach; zbudowano trzy stawy oraz ciek wodny niezbędny do uruchomienia młyna i folusza; wybudowano drogi, założono sieć hydrantową i elektryczną.
1975 rok
5 maja nastąpiło uroczyste otwarcie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Zwiedzającym udostępniono 33 zabytkowe obiekty architektury wiejskiej.
1995 – 1997 rok
Przeniesiono i wybudowano kościół z Nieboczów (1791 r.) p.w. św. Józefa Robotnika. Świątynia przenoszona była dwukrotnie: do Kłokocina w 1971 r. i ostatecznie do chorzowskiego skansenu w 1995 r. Za realizację tego przedsięwzięcia Górnośląski Park Etnograficzny otrzymał I nagrodę w wojewódzkim konkursie p.t.: “Najważniejsze wydarzenie muzealne roku 1997”.
2002 rok
Skansen chorzowski umieszczono na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Szlak turystyczny składa się z pięciu pętli (częstochowskiej, gliwickiej, rybnickiej, pszczyńskiej i beskidzkiej). Znajduje się na nim 71 miejscowości, w których można zwiedzać pojedyncze zabytki oraz zabytkowe zespoły drewnianego budownictwa.
2003 rok
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie prezentuje 60 zabytkowych obiektów dużej i małej architektury.
do 2009 roku
Przeniesiono i posadowiono: – piec wolno stojący z Landka – chałupy z: Łaz, Strzemieszyc, Rudy Śląskiej Bykowiny, Goleszowa, Wapienicy – stodołę z Istebnej – wiatrak z Ustronia Nierodzimia – spichlerz z Bojanowa – spichlerz – piwnicę z Brennej
do 2010 roku
Posadowiono 102 zabytkowe obiekty dużej i małej architektury.
20 października 2010
Zmieniono nazwę z Górnośląski Park Etnograficzny na Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy …
Kalendarz wydarzeń
wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie to właśnie KulturalnyBajtel.pl
Portal Kulturalny Bajtel, to źródło wiadomości dla rodzin z dziećmi dotyczących imprez na Śląsku i w Zagłębiu. U nas znajdziecie propozycje jak spędzić najbliższy weekend w aglomeracji śląskiej, ale także propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, tj.: sztuki walki, piłka nożna, zajęcia plastyczne oraz przeróżnych innych zajęć artystycznych i sportowych. Dla aktywnych w tygodniu mamy także wiele propozycji zajęć kreatywnych, sportowych czy artystycznych, a także wiele wystaw czy zajęć zorganizowanych. Zapraszamy do grona użytkowników Kulturalnego Bajtla, u nas każdy znajdzie wiele atrakcji dla siebie.
I oczywiście pamiętajcie, że: KulturalnyBajtel.pl to wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie :)
Jeśli chcecie się z nami skontaktować to piszcie na: info@kulturalnybajtel.pl