Z cyklu: Mały Muzealnik

Z cyklu: Mały Muzealnik

 Z cyklu: Mały Muzealnik.

Dobra wiadomość dla małych muzealników, a także dla wszystkich tych, którzy chcą dołączyć do grona przyjaciół zabytków i Muzeum w Gliwicach. Cieszący się ogromną popularnością projekt edukacyjny Mały muzealnik, nagrodzony przez Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku będzie mieć kontynuację. Po zaznajomieniu się ze sposobem, w jaki działa muzeum, po oswojeniu z rolą archeologów, etnografów, historyków, konserwatorów i kuratorów wystaw czas na dalszą podróż w głąb muzealnego uniwersum. Zabytki i przeszłość, które tu mieszkają, mają jeszcze najmłodszym wiele do powiedzenia. Dlatego od października rozpoczynamy spotkania w ramach kontynuacji projektu: Mały muzealnik. Skarby z naszych zbiorów. W tym sezonie przybliżymy dzieciom wybrane, cenne zabytki z muzealnych kolekcji, nad którymi sprawują pieczę poszczególne Działy: Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, Historii, Etnografii, Archeologii. Naszym przewodnikiem będzie tajemniczy gryfo-ptak, którego wizerunek znaleźć można na suficie wśród grotesek w dawnym pokoju bilardowym w Willi Caro. W starożytności gryfy słynęły z gromadzenia skarbów – ich gniazda pełne miały być złota, agatów, jaspisów i szmaragdów. W gliwickim Muzeum mamy eksponaty cenniejsze niż kruszec i drogie kamienie. Nie może więc dziwić, że gryfopodobne istoty się tutaj zadomowiły. Bo jest ich u nas więcej… A gdzie? To nie jedyna zagadka, z jaką zmierzą się mali muzealnicy poznając muzealne skarby. Na co wskazuje i gdzie spogląda postać będąca alegorycznym przedstawieniem Mądrości Bożej z wczesnorenesansowego obrazu? Kto mógł być właścicielem niezwykle rzadkiego hełmu o trzech grzebieniach, zwanego burgonetą, który odkryto w podgliwickiej Bargłówce? Jaki napis odczytać można na XVI-wiecznej pieczęci z herbem Gliwic? Skąd wzięła się moda na żeliwną biżuterię? Co się kryje pod samurajską maską? O tym wszystkim mówić będziemy podczas zajęć.  Nie zabraknie części warsztatowej, dla której inspirację stanowić będą omawiane zabytki. Uczestnicy otrzymają również specjalnie przygotowany na tę okazję Album muzealnych skarbów, do którego wklejać będą naklejki z ich przedstawieniem. Na jego okładce znajdzie się oczywiście ich mityczny strażnik. Mali muzealnicy i wszyscy, którzy pragną dołączyć do ich grona – zapraszamy!

W listopadzie małych muzealników czeka spotkanie z jednym z najcenniejszych skarbów Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego – z obrazem Sapientia Dei. Kogo przedstawia to piętnastowieczne dzieło włoskiego malarstwa? Jak Sapientia jest ubrana i dlaczego ma bose stopy? Co wskazuje palcem? Uczestnicy zajęć odkryją sekrety obrazu i jego twórcy. Obejrzą dzieło na wystawie, a w części warsztatowej sami wcielą się w rolę artystów. Wzbogacą także swoje kolekcje muzealnych skarbów.

 

 

 

Termin: 10.11.2018, godz. 11.00 i 13.00

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu do 9-ciu.

Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka, ze względu na ograniczoną liczba miejsc niezbędne zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.

Harmonogram zajęć:

 

Sobota, 2 lutego 2019, godz. 11.00 i 13.00
Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Żeliwna biżuteria królowej Luizy

Sobota, 9 marca 2019, godz. 11.00 i 13.00
Dział Etnografii. Gliwickie pierniki

Sobota, 6 kwietnia 2019, godz. 11.00 i 13.00
Dział Historii. Tłok pieczętny z 1596 r. z wizerunkiem herbu Gliwic

Sobota, 11 maja 2019, godz. 11.00 i 13.00
Dział Historii. Świat japońskich rycerzy

Sobota, 8 czerwca 2018, godz. 11.00 i 13.00
Dział Archeologii. Tajemnica burgonety

 

Miejsce: Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice

Źródło: Muzeum w Gliwicach, Z cyklu: Mały Muzealnik

 

 

Muzeum w Gliwicach to instytucja z ponad 100-letnią tradycją. Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesische Museum). Od 1945 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum w Gliwicach. Obecnie placówkę tworzą cztery oddziały: Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacja Gliwice, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oraz cztery działy główne: sztuka i rzemiosło artystyczne, archeologia, historia i etnografia. Swoje miejsce mają tu również specjalistyczna biblioteka oraz Czytelnia Sztuki.

Muzeum oprócz wystaw stałych proponuje liczne wystawy czasowe. Jest organizatorem wielu interesujących spotkań i wykładów, koncertów oraz różnorodnych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się także wydawaniem publikacji, głównie katalogów zbiorów i wystaw, wydawnictw tematycznych w ramach serii monograficznej i Rocznika Muzeum w Gliwicach.

Damian Recław

 

Reklama na portalu dla dzieci KultiuralnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy….

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice