Marzec z wystawą „Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej”

Muzeum w Tychach serdecznie zaprasza na cykl wydarzeń towarzyszących wystawie Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej w Dawnej Młótowni. Wydarzenia będą miały miejsce od marca do końca czerwca, ich odbiorcami będą dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.
Już w marcu dowiemy się, jak upiec prawdziwy chleb, nauczymy się odróżniać różne gatunki zbóż, poznamy postaci ze świata ludowych wierzeń. Muzeum zaprosi także na slideshow oraz oprowadzanie kuratorskie, w czasie którego zwiedzający zapoznają się z historią i nazewnictwem maszyn rolniczych prezentowanych na ekspozycji.
Wstęp na wystawę oraz na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

 

4 marca 2016 (piątek) godz. 17.00
SPOTKANIE
Chleb dawniej i dzisiaj

Spotkanie z Henrykiem Kondzielnikiem, właścicielem istniejącej od 1932 roku piekarni w Jankowicach, który opowie, jak upiec prawdziwy chleb. Prelekcja połączona z degustacją.

Wstęp na wystawę i prelekcję jest wolny

5 marca 2016 (sobota) godz. 11.00
WARSZTATY
Pachnąca wystawa. Muzealny świat zapachów  

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poczuć zapach słomy i siana. Spróbują także rozpoznać po aromacie zioła, warzywa i owoce. Dowiedzą się również, jak odróżnić różne rodzaje zbóż.
Dla dzieci od lat 5 do 16
Prowadzenie: Iga Fedak

12 marca 2016 (sobota), godz. 15.00
SPOTKANIE
Postacie nadprzyrodzone w świecie dawnej wsi z terenu ziemi pszczyńskiej

Prezentacja multimedialna przybliżająca postacie ze świata ludowych wierzeń takie jak: Połednice, Skrzotki i Jaroszki, Zielorze i Zielarki oraz Owczorze, Czarownice, Chmurnicy, Diobły, Duchy i Straszki, Meluzyny, Nocnice (Świtudeptu), Świetla, Utopce.
Prowadzenie: Wiktor Nyga

17 marca 2016 (czwartek), godz. 17.00
SLIDESHOW

Pokaz zdjęć wykonanych w czasie warsztatów fotograficznych dokumentujących współczesne gospodarstwa rolne na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej w 2015 roku.
Slideshow fotografii autorstwa uczniów klas o specjalności fotograf/fototechnik Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów fotograficznych Artura Solowskiego.

19 marca 2016 (sobota), godz. 16.30
OPROWADZANIE KURATORSKIE

Tropem narzędzi i maszyn rolniczych
W trakcie oprowadzania po wystawie uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią i nazewnictwem maszyn rolniczych prezentowanych na ekspozycji. Gośćmi specjalnymi będą Maria i Tadeusz Żyłowie z Jankowic, właściciele Prywatnej Kolekcji Zabytkowego Sprzętu Domowego i Narzędzi Rolniczych oraz Broni Historycznej.
Prowadzenie: Agnieszka Szymula

 

Miejsce: Muzeum w Tychach (Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9, Tychy

Źródło: Muzeum

 

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice