Międzynarodowy Dzień Planetariów w Chorzowie

Seans nie tylko dla dzieci w Planetarium - 'Podróż Małego Księcia'

Planetarium Śląskie serdecznie zaprasza na święto wszystkich europejskich planetariów, które jak zwykle przypada w niedzielę przed lub po równonocy wiosennej. W tym roku gośćmi będą: mobilne Planetarium Bajkonur ze Świdnicy, Planetarium z Niepołomic, a także przedstawicieli Centrum Nauki i Techniki EC1 z Łodzi.

Termin: 25.03.2018, od godz. 11.00

Harmonogram wydarzeń:

11:00 seans dla najmłodszych „Przy ulicy Astronomów”. Ten pokaz miał swoją premierę zaledwie kilka tygodni temu i okazał się wielkim sukcesem.

12:00 Planetarium mobilne Bajkonur oraz Planetarium EC1 zaprezentują: seans „Z wizytą u Pana Twardowskiego”.

13:00 Planetarium z Niepołomic zaprasza na seans „Zwierzaki na niebie” oraz „Maluchem przez Układ Słoneczny”.

14:00 Planetarium Bajkonur oraz Planetarium EC1 przedstawią po raz kolejny seans „Z wizytą u Pana Twardowskiego”.

15:00 seans nie tylko dla dzieci, czyli „Podróż Małego Księcia” – jedyna na świecie planetaryjna adaptacja słynnej powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego.

16:00 po raz ostatni spotkamy się z Panem Twardowskim w planetarium mobilnym.

Na 17:00 Planetarium Śląskie przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników historii i klasycznych pokazów pod sztucznym niebem – archiwalny seans „Starożytne legendy o gwiazdozbiorach” z 1965 roku.

 

Miejsce: Planetarium Śląskie, Al. Planetarium 4, Park Śląski, Chorzów

Źródło: Planetarium Śląskie (FB), fot. Park Śląski, Międzynarodowy Dzień Planetariów w Chorzowie

Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy …

 

PLANETARIUM ŚLĄSKIE

Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.

Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy.

W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu – ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet.

Czas odmierza okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium.
Stacje klimatologiczna i sejsmologiczna pełnia regularną służbę obserwacyjną.

Stacja klimatologiczna wraz ze standardowo wyposażonym ogródkiem meteorologicznym stanowią pracownię, w której odbywają się regularne lekcje dla młodzieży szkolnej i zajęcia dla studentów.

W programie szkolnej wycieczki do planetarium warto również umieścić zwiedzanie wystawy, mieszczącej się w pierścieniu okalającym salę projekcyjna.

W sali audiowizualnej można spotkać się z astronomem i podyskutować o aktualnych wydarzeniach astronomicznych – w towarzystwie dostojnych postaci z galerii portretów polskich astronomów.

Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne. Liczni amatorzy realizują swe astronomiczne pasje w kołach zainteresowań i w Śląskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, korzystając z wszelkich atrakcji planetarium, w tym również z biblioteki dysponującej ponad 10 tysiącami książek i czasopism.

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice