Nocne Marki w Muzeum Śląskim

Miejsce: Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3
godz. 18.00–24.00
Gry i warsztaty (II piętro)
-
18.30–22.00 Gra archeologiczna
Okazja, aby odkryć historię najstarszych skarbów władców Śląska i poznać warsztat archeologa. Słodkie nagrody dla najmłodszych uczestników gry ufundowała Cukiernia Europejska. -
18.30–22.00 „Plamotwory” – zabawa plastyczna, w trakcie której poszukamy form w pozornie nic nieprzedstawiających plamach oraz samodzielnie domalujemy własne elementy.
-
18.30–22.00 „Superherosi” – warsztaty tworzenia komiksów dla dzieci
Stworzymy własną opowieść rysunkową, inspirując się komiksem „Janosik” zilustrowanym przez Jerzego Skarżyńskiego.
Wykłady, Spotkania (parter)
-
18.00–18.30 Otwarcie Galerii Fotografii – wystawa: Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia
-
18.30–20.00 Zbigniew Podsiadło „Między nocą a dniem. Światło w fotografii” – prelekcja z pokazem multimedialnym
-
20.00–21.30 Białe noce – wykład. Prowadzenie Stefan Janta z Planetarium Śląskiego.
-
21.30–23.00 Nie tylko mała czarna – prelekcja z pokazem multimedialnym
Porozmawiamy o ubiorze obowiązującym na wycieczce, w salonie, na ulicy, jak i w wnętrzu XIX- i XX-wiecznych kawiarni. -
23.00–24.00 Gdy rozum śpi”… Wszystkie koszmary Goi – wykład
Francisco José de Goya y Lucientes jest jednym z najbardziej tajemniczych artystów. Jego niepokojąca twórczość niezmiernie fascynuje kolejne pokolenia. Wykład jest prezentacją „koszmarów”, które pojawiają się w jego twórczości malarskiej i graficznej.
Przez cały wieczór
Partner
-
Kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego. Publikacje do nabycia w promocyjnych cenach!
I piętro
-
„Sala Dunin Borkowskiego” – unikatowa prezentacja obrazów Alfonsa Dunin Borkowskiego zakupionych dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
Zwiedzanie Pracowni Konserwacji Muzeum Śląskiego
Wystawy
Parter
-
Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku
-
Owoce rajskiego drzewa, czyli co widzieli Finowie
-
Plakat z nocą w tle – Prezentacja dzieł autorstwa wybitnych artystów (m.in. Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca) z NOCĄ w tytule i przekazie wizualnym.
-
Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia
-
Fotoplastykon „Modnym być, ach, modnym być – ubiór naszych przodków”
I piętro
-
Malowanie progów w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora (rozpoczęcie o godz. 19.30)
Miejsce: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1
godz. 11.00–24.00
Noc za dnia, czyli prapremiera
-
11.00 Co po nas zostaje – debata
W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jak różne media różnie pokazują rzeczywistość oraz jak środki przekazu powstałe współcześnie będą odbierane po latach? Gościem spotkania będzie Lech Majewski – wybitny polski reżyser, Ingmar Villqist – historyk sztuki i reżyser, Stanisław Ruksza -historyki sztuki, dyrektor CSW Kronika w Bytomiu oraz Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko – badacz Śląska, kierownik Działu Etnologii. Powadzenie: Marcin Zasada, redaktor „Dziennika Zachodniego”.
Przestrzeń parkowa
-
18.00–21.00 Nocne manewry
Prezentacja broni i wyposażenia używanego przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, symulacja szkolenia komandosów, pokaz pojazdu Skorpion oraz samochodu Humvee, strzelanie do celu. Prowadzenie: członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych „GRUPA RAPTOR” -
18.00–23.00 Rzemiosło nocą – kiermasz
Pokaz wytwarzania i zdobienia wyrobów Kazimierza Wawrzyka z Ustronia – jubilera, mistrza filigranu, Czesława Kubika z Czechowic-Dziedzic – rzeźbiarza ludowego, Marii Kubik z Czechowic-Dziedzic – hafciarki, Zofii Pawełek z Żywca – mistrzyni w wytwarzaniu kwiatków z bibuły oraz Mariana Łoboza z Pewli Wielkiej – wykonawcy ludowych zabawek drewnianych. -
23.00 Golem-Godula – Spektakl w wykonaniu Teatru HoM
Mówiono, że parał się alchemią, że miał konszachty z diabłem, że sam był diabłem. Zapraszamy na spektakl plenerowy w oparciu o mity i legendy związane z Karolem Godulą.
Przestrzeń wystaw czasowych CSP
-
20.00 „About” – finisaż wystawy
-
21.45–22.45 Czytanie Kantorem
Zespół artystów, dziennikarzy i osób publicznych wplątany zostanie w eksperymentalne czytanie tekstu dramatycznego, będącego pretekstem do działań twórczych. Scenografię artystycznego seansu spirytystycznego stworzy na żywo za sprawą medium fotografii Bartłomiej Jan Sowa.
Przez cały wieczór w zabytkowych obiektach
-
Oglądanie panoramy z wieży widokowej
-
Pokaz modelu silnika parowego pracującego przy zasilaniu sprężonym powietrzem
-
Przybliżenie zwiedzającym technologii obróbki plastycznej stali na gorąco – walcowania
-
Gawęda o historii kopalni „Katowice” oraz pokaz filmu prezentującego pracę silnika parowego wyciągu górniczego „Bartosz”
-
Prezentacja dotycząca śląskich zakładów zbrojeniowych oraz pokaz ukazujący historyczne pejzaże śląskich miast i zakładów przemysłowych
Pomiędzy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu a siedzibami Muzeum Śląskiego w Katowicach zostanie udostępniona specjalna linia autobusowa. Szczegółowy rozkład jazdy na stronach internetowych KZK GOP.
Uwaga! Nagroda
Zasady gry:
-
Zwiedzający, którzy podczas Nocy Muzeów, 16 maja 2015 r., skorzystają z oferty Muzeum Śląskiego w Katowicach: lokalizacja ul. Dobrowolskiego 1 i lokalizacja al. Korfantego 3 i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: lokalizacja pl. Jana III Sobieskiego 2 i lokalizacja ul. W. Korfantego 34 i zdobędą na ulotce z Nocy Muzeów, 4 różne pieczątki, otrzymają nagrodę.
-
Ulotki z Nocy Muzeów, będą dostępne 16 maja 2015 r. od godz. 18.00 w wymienionych wyżej lokalizacjach do wyczerpania zapasów lub na stronach WWW obu instytucji.
-
Nagrodę stanowi bilet jednorazowego bezpłatnego zwiedzania dla 1 osoby, wszystkich wystaw stałych i czasowych Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 r.
-
Nagroda przysługuje osobom, które okażą opieczętowane wszystkimi 4 pieczątkami ulotki z Nocy Muzeów 2015. Nagrodę (bilet wstępu) będzie można odebrać tylko w trakcie Nocy Muzeów (16 maja 2015 w godz. 18.00-24.00) w specjalnie oznakowanych punktach znajdujących się na terenie każdej z czterech lokalizacji w Katowicach i w Bytomiu.
-
Za jedną ulotkę opieczętowaną kompletem 4 pieczątek, przysługuje 1 nagroda – bilet. Brak co najmniej 1 pieczątki nie uprawnia do otrzymania nagrody.
-
Nagroda nie dotyczy zajęć, warsztatów, koncertów i innych wydarzeń biletowanych bądź odpłatnych.
-
Nagroda nie może zostać spieniężona ani też zamieniona na żadną inną rzecz dostępną w muzeach.
-
Punkty, w których można uzyskać pieczątkę oraz odebrać nagrodę za komplet 4 pieczęci:
1) Kasa MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom
2) Kasa MGB, ul. W. Korfantego 34, Bytom
3) Hol główny/szatnia MŚ, al. W. Korfantego 3, Katowice
4) Recepcja MŚ, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Źródło: Muzeum Śląskie
Kalendarz wydarzeń
wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie to właśnie KulturalnyBajtel.pl
Portal Kulturalny Bajtel, to źródło wiadomości dla rodzin z dziećmi dotyczących imprez na Śląsku i w Zagłębiu. U nas znajdziecie propozycje jak spędzić najbliższy weekend w aglomeracji śląskiej, ale także propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, tj.: sztuki walki, piłka nożna, zajęcia plastyczne oraz przeróżnych innych zajęć artystycznych i sportowych. Dla aktywnych w tygodniu mamy także wiele propozycji zajęć kreatywnych, sportowych czy artystycznych, a także wiele wystaw czy zajęć zorganizowanych. Zapraszamy do grona użytkowników Kulturalnego Bajtla, u nas każdy znajdzie wiele atrakcji dla siebie.
I oczywiście pamiętajcie, że: KulturalnyBajtel.pl to wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie :)
Jeśli chcecie się z nami skontaktować to piszcie na: info@kulturalnybajtel.pl