„Piękna i Bestia” Spektakl

 

„Piękna i Bestia”

Autorka sztuki wykorzystała motywy klasycznej włoskiej baśni w interpretacji Italo Calvino, jednego z najznakomitszych pisarzy XX wieku (w przekładzie Jerzego Popiela).

Wracający z podróży kupiec Hieronim trafia w gościnę do dziwnego zamku. Chcąc sprawić przyjemność ukochanej córce, Pięknej, zrywa kwiat z zakazanego Krzewu Pąsowych Róż, narażając się na gniew tajemniczego potwora. Ceną okazuje się życie, ale kupiec może je ocalić pod jednym warunkiem: jeżeli Piękna zgodzi się przybyć do zamku i zamieszkać z Bestią. Miłość córki do ojca jest większa niż strach przed nieznanym, a dobroć i wrażliwość dziewczyny, cierpliwość Bestii w zabiegach o jej względy i samotność obojga bohaterów zbliża ich ku sobie. W końcu nadchodzi moment, że Piękna uświadamia sobie, iż kocha Bestię bez względu na jej odrażającą zewnętrzność…

Opowieść o dojrzewaniu i sile miłości, która potrafi zdziałać cuda, o tym, jak ważny jest drugi człowiek, i że warto spojrzeć na niego uważniej ; odrzucić pozory i stereotypy, zajrzeć w głąb serca; o tym, że zło musi zostać ukarane, a na końcu zawsze zwycięża dobro… To prawdy oczywiste, a nawet banalne, jak w każdej klasycznej baśni, ale przecież warto je przypominać, szczególnie młodym widzom. Tym bardziej, że w gonitwie codziennego życia tak łatwo gubimy ideały.

Liryczna, ale pełna napięć i dramatycznych zdarzeń akcja oraz wyraziste postaci sprawiają, że w spektaklu humor przeplata się z refleksją. Inscenizacja cieszy oko atrakcyjną plastyką znakomitej słowackiej scenografki, której sceniczne obrazy na pewno zapadną w pamięć.

W rolach tytułowych: Katarzyna Prudło i Mirosław Kotowicz.

Termin: 10.06.2015, godz. 9.30

Kolejne terminy: 11.06.2015, godz. 9.30 i 11.30

Czas trwania: 80 minut

Wiek: od 8 lat

Bilety: 20 zł

Miejsce: Śląski Teatr Lalki i Aktora  „Ateneum” , ul. św. Jana 10, Katowice

Źródło: www.ateneum.art.pl

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice