‚Przy ulicy Astronomów’ – seans dla najmłodszych widzów

'Przy ulicy Astronomów' - premiera seansu dla najmłodszych widzów

‚Przy ulicy Astronomów’ – premiera seansu dla najmłodszych widzów

Planetarium Śląskie zaprasza do spędzenia wirtualnej nocy w niezwykłym miejscu, gdzie nikt nie śpi. Przy ulicy Astronomów mieszkają badacze nocnego nieba, którzy chętnie podzielą z się z dziećmi swoją wiedzą i odpowiedzą między innymi na takie pytania: czym są gwiazdozbiory? Jak z bliska wyglądają planety? Gdzie szukać Gwiazdy Polarnej? W seansie wykorzystano wiersze Wandy Chotomskiej, które prezentowane są w formie piosenek specjalnie skomponowanych na potrzeby tego pokazu przez Grzegorza Seweryna. To doskonały seans na pierwszą wizytę w Planetarium.

 

Termin: 27.06.2018, godz. 12.00

Kolejne terminy:

 

Bilety: 6 zł (ulgowy), 12 zł (normalny), 30 zł (rodzinny 2do 4 osób)

Miejsce: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, Al. Planetarium 4, Chorzów

Źródło: Planetarium Śląskie, ‚Przy ulicy Astronomów’ – premiera seansu dla najmłodszych widzów

 

 

PLANETARIUM ŚLĄSKIE

Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.

Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy.

W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu – ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet.

Czas odmierza okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium.
Stacje klimatologiczna i sejsmologiczna pełnia regularną służbę obserwacyjną.

Stacja klimatologiczna wraz ze standardowo wyposażonym ogródkiem meteorologicznym stanowią pracownię, w której odbywają się regularne lekcje dla młodzieży szkolnej i zajęcia dla studentów.

W programie szkolnej wycieczki do planetarium warto również umieścić zwiedzanie wystawy, mieszczącej się w pierścieniu okalającym salę projekcyjna.

W sali audiowizualnej można spotkać się z astronomem i podyskutować o aktualnych wydarzeniach astronomicznych – w towarzystwie dostojnych postaci z galerii portretów polskich astronomów.

Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne. Liczni amatorzy realizują swe astronomiczne pasje w kołach zainteresowań i w Śląskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, korzystając z wszelkich atrakcji planetarium, w tym również z biblioteki dysponującej ponad 10 tysiącami książek i czasopism.

 

Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy …

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice