Rodzinny Piknik Ekologiczny

Rodzinny Piknik Ekologiczny

Jak wziąć udział w koncercie muzyki irlandzkiej na zielonej wyspie – za darmo i bez biletu lotniczego? 25 kwietnia wystarczy przyjść pod szyb Prezydent w Chorzowie. Miasto po raz pierwszy będzie gospodarzem finału kampanii ekologicznej Zielona Wyspa Śląsk. Podsumowaniu akcji towarzyszyć będą warsztaty związane z ochroną przyrody. – O ekologii będziemy uczyć twórczo i smacznie. Organizator zapraszamy m.in. na warsztaty kulinarne i taneczne oraz pokaz biżuterii z elementów elektroniki. Piknik będzie także okazją do zrobienia zdrowych zakupów – pod wieżą szybu górniczego odbędą się targi żywności ekologicznej – zachęca Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Wiedzę o ekologii uczestnicy pikniku zgłębiać będą przy dźwiękach „zielonej muzyki”. Na scenie w irlandzkim repertuarze wystąpi zespół Carrantuohill – współorganizator kampanii.

 

 

 

Termin: 25.04.2015, start o godz. 11.00 (godz. 16.00 – koncert zespołu Carrantuohil)

Wstęp: wolny

 

Miejsce: Szyb Prezydent, ul. Piotra Skargi 34 a-d, Chorzów

 

W programie m.in.:

– warsztaty z przyrządzania potraw z wykorzystaniem produktów ekologicznych,
– warsztatach z elektro-designu, czyli wykonywania biżuterii z drobnych elementów elektronicznych,
– warsztaty z kolażu i asamblażu z wykorzystaniem odpadów,
– ekologiczna orkiestra: przy pomocy członków zespołu Carrantuohill  uczestnicy wykonają instrumenty muzyczne,
– kurs tańca irlandzkiego: zespół Carrantuohill zaprasza na naukę podstawowych kroków,
– stoiska ze zdrową żywnością i stoiska leśników, gdzie będzie można się zapoznać z życiem pszczół,
– entuzjaści ekologii będą mogli zobaczyć z bliska specjalny samochód do odbioru odpadów, popularnie nazywany śmieciarką, a także obejrzeć, w jaki sposób opróżnia się ogromne pojemniki do   segregowania odpadów,
– na odważnych i chętnych udzielenia pomocy będzie czekał specjalny autobus do poboru krwi,
– konkursy ekologiczne
– godz. 16.00 koncert muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Carrantuohill oraz zaproszonych gości,
godz. 11.00 Rajd Rowerowy: uczestnicy rajdu rowerowego w Parku Śląskim, jadąc wyznaczoną trasą zatrzymują się w punktach kontrolnych, gdzie rozwiązują proste zadania. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi otrzymują specjalne pieczątki na karcie rajdu, którą odbiera się w pierwszym punkcie kontrolnym. Uczestnicy, którzy zbiorą wszystkie 5 pieczątek otrzymają w dniu Pikniku darmowy, słodki poczęstunek na stoisku pn.: MASZKETY mieszczącym się pod Szybem Prezydent.

Na Rodzinny Rajd Rowerowy zapisy pod Szybem Prezydent, przed startem, który będzie miał miejsce o godz. 11.00

 

 

 

Fundacja Maszkety poprowadzi warsztaty artystyczne i kulinarne.

Fundacja zachęcamy do zapoznania się z programem warsztatów i do uczestnictwa. Liczba miejsc jest ograniczona, pierwszeństwo udziału będą miały osoby, które dokonają zgłoszenia na maila magazynmaszkety@gmail.com

1. „Coś z niczego” – Jak z niepotrzebnych szpargałów wykonać piękne, unikalne i funkcjonalne rzeczy (dla uczestników w wieku 5+ )

W trakcie zajęć pokazujemy, że świetnie i kreatywnie można bawić się wykorzystując najzwyklejsze, dostępne w każdym domu przedmioty. Dzieci wykonają notes z ołówkiem z papieru, sznurka, gazet i wkładów grafitowych. Przedmioty te mogą być zdobione elementami wycinanymi wzorzystymi nożyczkami i ozdobnymi dziurkaczami, wklejaniem różnych przedmiotów (guzików, kwiatów, tasiemek, naklejek, wycinków z gazet), odrysowywaniem szablonów, stemplowanie, rysowanie i szycie.
Wszystkie zajęcia są specjalnie dopasowane do wieku odbiorców, uwzględniając ich możliwości manualne.

2. Plastyczne warsztaty interdyscyplinarne dla dzieci (dla dzieci w wieku 6-12 lat)

Warsztaty mają na celu budowanie świadomości ekologicznej poprzez tworzenie kolaży i asamblaży ze śmieci i odpadów domowych.
Metoda pracy: prezentacja multimedialna zapoznająca dzieci z pojęciami kolażu, asamblażu i upcyklingu, a następnie praca w grupie. Wykorzystanie toreb foliowych, plastikowych butelek, skrawków gazet, tkanin, starych ubrań, kawałków folii samoprzylepnej, rolek z papieru toaletowego, niepotrzebnych opakowań itp.

3. Warsztaty kulinarne (dla dzieci w wieku 3+ )

W trakcie prowadzenia warsztatów nacisk kładziony jest na zapoznawanie dzieci ze zdrowym odżywianiem. Dzieci mogą poznać różne produkty, poznać ich pochodzenie dowiedzieć się, które są zdrowe, a których należy unikać. Każde dziecko wykonuje czynności związane z przygotowaniem danego posiłku; waży, odmierza, miesza, wyrabia, wałkuje, wycina, itp. Warsztaty zawsze kończą się zjedzeniem tego, co zostało przygotowane w trakcie warsztatów, a nadwyżki są zabierane przez uczestników do domu. Wszystkie przygotowywane dania są pełnoziarniste, bez białego cukru i mleka krowiego.

4. Warsztaty tworzenia biżuterii (electro design) (dla uczestników w wieku 13+)

Uczestnicy warsztatów wykonają unikalną biżuterię z wykorzystaniem zużytych części elektronicznych. W czasie warsztatów uczestnicy poznają techniki tworzenia biżuterii, a także nauczą się jak można tradycyjną biżuterię wykonać z kabli, części elektronicznych i innych drobnych elektrośmieci, które zalegają w domach.

Warsztaty odbywać się będą 25 kwietnia (sobota) w w dwóch turach:
od 11.00 – 12.30 i od 13.00 – 14.30
Prosimy o rezerwację miejsc na warsztatach (osoby zapisane będą miały pierwszeństwo udziału w przypadku dużej ilości chętnych). Przy rezerwacji proszę podać imię i nazwisko, rodzaj warsztatów oraz godzinę uczestnictwa.

Zapisy na maila:
magazynmaszkety@gmail.com

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY

Źródło: chorzow.eu, Magazyn Maszkety (FB),  Rodzinny Piknik Ekologiczny

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice