Seans dla dzieci ‚Jaskiniowiec’- bilety po 10 zł

'Jaskiniowiec'- bilety po 10 zł

Seans dla dzieci ‚Jaskiniowiec’- bilety po 10 zł

‘Jaskiniowiec’ to spektakularna historia rozgrywająca się w prehistorycznych realiach. Głównym bohaterem jest chłopak, który chce uratować swe plemię przed Epoką Brązu, która właśnie wkroczyła do ich doliny. Dug walczy o przywrócenie dawnego porządku. Pamięta, że z malowideł i rysunków naskalnych wynikało, że jego przodkowie grali w piłkę nożną, która dla przedstawicieli Epoki Brązu stała się niemalże drugą religią. Przywraca więc piłkarską świadomość członkom swego plemienia i szkoli ich do zawodów z mocarną drużyną przeciwnika. Stawka jest bardzo wysoka. To bardzo przyziemny, ludzki film, ma pewien staromodny posmak, dlatego uznałem, że taki rodzaj animacji świetnie się wpasuje w taką opowieść. Te postaci aż się prosiły, żeby pracować z nimi ręcznie, nie komputerowo.” (Nick Park, reżyser)

Termin: 12-15.03.2018, godz. 17.30

Bilety: 10 zł

Reżyseria: Nick Park
Produkcja: Wielka Brytania, Francja
Gatunek: animacja, komedia, przygodowy
Czas: 89 min.

Miejsce: Kino Patria, ul. Chorzowska 3, Ruda Śląska

Telefony:

Przed południem: (0 32) 742 77 92
Telefon komórkowy: 502 651 403

Źródło: Kino Patria, Seans dla dzieci ‚Jaskiniowiec’ – bilety po 10 zł

 

O Kinie Patria

Historia kina rozpoczyna się w 1937 roku, kiedy to Jan Jasiulek (dziadek obecnie prowadzącej kino) szukał parceli pod dom. Ówczesny burmistrz Nowego Bytomia wysunął propozycję sprzedaży działki po wyjątkowo korzystnej cenie, pod warunkiem, że jej część zostanie przeznaczona na budowę dużego, nowoczesnego kina. Jan Jasiulek wybudował kino i choć decyzję o jego powstaniu podyktowała kupiecka kalkulacja, z czasem przerodziła się ona w prawdziwą pasję kina, jego losy zaś były odtąd na zawsze z kinem związane, a życie nieraz przypominało filmowy scenariusz.

Budowę rozpoczęto 4 kwietnia i już 5 miesięcy później kino powitało pierwszych widzów. 18 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie, wyświetlono w tym dniu dwa filmy: polską produkcję „Dyplomatyczna żona” oraz amerykańską „Stawkę o życie”. Kino w tamtych czasach cieszyło się niesamowitą popularnością, komplety widzów na sali nikogo nie dziwiły. Niestety właściciel bardzo krótko cieszył się sukcesem kina, tuż po wybuchu wojny został odsunięty od prowadzenia interesu jako osoba „politycznie podejrzana”. Jan Jasiulek pracował w Polskim Komitecie Plebiscytowym i brał udział w powstaniu. Fakt ten posłużył jednemu z volksdeutschów do pozbycia się niewygodnego właściciela – donosem do gestapo przyczynił się do jego zesłania do obozu pracy w Dachau. Dziwnym zrządzeniem losu bohater tej historii obóz przeżył i został zwolniony z przymusowych robót, do kina jednak nie mógł powrócić…

Po wyzwoleniu prawowity właściciel starał się odzyskać kino, na drodze stanęła mu jednak ta sama osoba, składając donos, tym razem do UB. Dokumenty, które wcześniej zdecydowały o zesłaniu do Dachau, tym razem szczęśliwie uratowały Jana Jasiulka przed obozem w Mysłowicach, kina jednak nie odzyskał. Rodzinny interes został upaństwowiony i przejęty przez Film Polski, a właścicielowi przydzielono śmiesznie niską pensję i mianowano kierownikiem. Jan Jasiulek zmarł, nie odzyskawszy swojej własności. Kino wróciło w ręce jego rodziny dopiero w latach 90-tych.

Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy …

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice