‚Scrooge. Opowieść Wigilijna’ wg Karola Dickensa w Teatrze Nowym w Zabrzu

‚Scrooge. Opowieść Wigilijna’ wg Karola Dickensa w Teatrze Nowym w Zabrzu
‚Scrooge. Opowieść Wigilijna’ wg Karola Dickensa w Teatrze Nowym w Zabrzu, a reżyserii Henryka Adamka to wzruszająca historia przemiany skąpca – tytułowego Scrooge’a – w człowieka hojnego i dobrego dla innych, na podstawie znanego opowiadania Karola Dickensa, nawiązującego do Świąt Bożego Narodzenia. Przed spotkaniem trzech Duchów Bożego Narodzenia (Ducha Minionych Świąt, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia i Ducha Przyszłych Świąt), Scrooge jest człowiekiem, dla którego pieniądze są najważniejsze, ale wówczas jego życie jest marne i nieszczęśliwe. Dopiero po wizycie dziwnych gości i refleksji nad swoim życiem, przekonuje się, że bogactwo nie daje radości, jeśli nie można się nim dzielić. Ale czy taka spektakularna przemiana będzie już ostateczna?
Wspaniała scenografia i kostiumy, znakomita muzyka, bogactwo ruchu i obrazu gwarantują fascynujące widowisko z głębokim przesłaniem, opowiadające o tym co w życiu jest najważniejsze. Familijne widowisko dla całej rodziny, które trzeba zobaczyć!
Termin: 17.12.2017, godz. 17.00
Bilety na Spektakl ‚Scrooge. Opowieść Wigilijna’ wg Karola Dickensa w Teatrze Nowym w Zabrzu: 25 zł
Miejsce: Teatr Nowy w Zabrzu, Plac Teatralny 1, Zabrze
Źródło: Teatr Nowy, ‚Scrooge. Opowieść Wigilijna’ wg Karola Dickensa w Teatrze Nowym w Zabrzu
Dlaczego Dickens napisał „ Opowieść Wigilijną” ?
Dickens doświadczył okrucieństwa kapitalizmu na własnej skórze. W 1824 roku jego ojciec został uwięziony za długi, a 12-letni Karol musiał porzucić szkołę i iść do pracy w fabryce pasty do butów, aby dołożyć się do utrzymania siedmiorga rodzeństwa. Pracował tam także po uwolnieniu ojca, ponieważ położenie rodziny było bardzo niewesołe. Pisarz, mający za sobą doświadczenie biedy i ciężkiej pracy, interesował się położeniem najbiedniejszych, zwłaszcza dzieci. Na początku 1843 roku Dickens wizytował kornwalijskie kopalnie cyny, gdzie był świadkiem pracy dzieci w nieludzkich warunkach. Zjawisko pracy zarobkowej najmłodszych było w tym czasie w Anglii tak powszechne, że w lutym 1843 roku parlament przygotował specjalny raport na ten temat. Dickens, poruszony losem małych pracowników, planował pierwotnie napisanie pamfletu obnażającego hipokryzję bogatych, ale zrezygnował z tego pomysłu. Zamiast tego powstała „Opowieść Wigilijna”. Książka Dickensa ukazała się w czasach, gdy w Anglii wzrastało zainteresowanie dawnymi tradycjami obchodzenia Bożego Narodzenia, jednocześnie pojawiły się zwyczaje zupełnie nowe. Królowa Viktoria, z pochodzenia Niemka, przyczyniła się do rozpowszechnienia zwyczaju ubierania bożonarodzeniowego drzewka, w tym okresie pojawiły się też pierwsze świąteczne kartki pocztowe. Obrazy biedy i nieszczęścia zawarte w „Opowieści wigilijnej” to dość realistyczne opisy rzeczywistości angielskiej w epoce rewolucji industrialnej. Setki tysięcy wieśniaków musiało wówczas szukać pracy w powstających jak grzyby po deszczu nowoczesnych fabrykach, jednak warunki ich pracy i życia wołały o pomstę do nieba.
Kalendarz wydarzeń
wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie to właśnie KulturalnyBajtel.pl
Portal Kulturalny Bajtel, to źródło wiadomości dla rodzin z dziećmi dotyczących imprez na Śląsku i w Zagłębiu. U nas znajdziecie propozycje jak spędzić najbliższy weekend w aglomeracji śląskiej, ale także propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, tj.: sztuki walki, piłka nożna, zajęcia plastyczne oraz przeróżnych innych zajęć artystycznych i sportowych. Dla aktywnych w tygodniu mamy także wiele propozycji zajęć kreatywnych, sportowych czy artystycznych, a także wiele wystaw czy zajęć zorganizowanych. Zapraszamy do grona użytkowników Kulturalnego Bajtla, u nas każdy znajdzie wiele atrakcji dla siebie.
I oczywiście pamiętajcie, że: KulturalnyBajtel.pl to wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie :)
Jeśli chcecie się z nami skontaktować to piszcie na: info@kulturalnybajtel.pl