Spektakl „Plastusiowy Pamiętnik”

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na  sceniczną adaptację historii, która cieszy się niesłabnącą popularnością pośród kolejnych pokoleń czytelników. „Plastusiowy Pamiętnik” pierwszy raz ukazał się w „Płomyczku” 2 września 1931 roku, a książka wydana została w 1936 roku.

 

 

 

„Było to bardzo dawno temu. Wasze mamusie nosiły wówczas jeszcze krótkie sukienki i czesały się w warkoczyki z kokardkami albo obcinały włosy „na poleczkę”. Redaktorka „Płomyczka” umyśliła sobie wtedy, żebym koniecznie pisała opowiadanie o szkole, które ciągnęłoby się w pisemku przez cały rok, a bohaterem opowiadania miał być taki ludzik z drzewa czy też z gałganków. A ja wcale nie miałam ochoty o tym pisać! Co tu począć? Od czego jednak człowiek ma przyjaciół?!… Miałam taką siedmioletnią przyjaciółkę, Krysię.  Nieraz naradzałyśmy się z Krysią, o czym by tu ciekawym do „Płomyczka” napisać. Myślę więc sobie: „Pójdę do Krysi, ona na pewno poradzi!” W dwa dni potem do moich drzwi — ktoś gwałtownie zakołotał. Biegnę co tchu otworzyć — we drzwiach stoi Krysia. Oczy jej płoną, spod beretu wygląda wiecheć czupryny, tornister przerzucony przez jedno ramię.
— Już mam!… Już wiem!… — krzyczy od progu.
I Krysia zdziera z pleców tornister, z tornistra wyjmuje piórnik, a z piórnika, moi kochani! — tyciusieńkiego ludzika jak ziarnko fasoli, z perkatym nochalkiem i odstającymi uszami. Stawia go sobie na dłoni i woła:
— Widzisz!… Teraz rozumiesz, z czego „on” będzie?!…
Kiwnęłam głową w zachwycie.
— Rozumiem. Z plasteliny!…
— A na imię będzie miał Plastuś!
Odtąd Plastuś stał na moim stole, a pamiętnik jego pisał się tak łatwo, jakby naprawdę on sam opowiadał w nim swoje przygody. Od tego czasu minęło wiele lat….”
Tak początek tej historii pamięta autorka książki Maria Kownacka.

 

 

12 kwiecień 2015 (niedziela)

 

Miejsce: Sala ToTu, Bytomskie Centrum Kultury
Godzina rozpoczęcia: 17:00
  • Bilet: normalny – 17,00 zł

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice