Spektakl teatralny dla dzieci: ‚Bromba w sieci’

Spektakl teatralny dla dzieci: ‚Bromba w sieci’
Kto pozna Brombę polubi ją od razu. „Bromba i inni” autorstwa Macieja Wojtyszki przez lata stał się jedną z ulubionych książek Polaków, a w roku 2003 głosami czytelników Gazety Wyborczej trafiał do „Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży”. Przez blisko cztery dziesięciolecia przygody tej wyjątkowej specjalistki od mierzenia i ważenia, doczekały się kilkunastu książkowych wznowień, kontynuacji, adaptacji rysunkowych i telewizyjnych, a co najważniejsze nie straciły nic na swojej aktualności. Bromba wciąż ma wyjątkowych i oryginalnych przyjaciół, z którymi przeżywa niezwykłe przygody, podróżuje do innych wszechświatów, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim zadając z pozoru proste pytania o naturę spraw, zmusza do myślenia.
Taki też jest spektakl BROMBA W SIECI. Zobaczyć w nim można znane z opowiadań Macieja Wojtyszki postacie: słynnego detektywa Kajetana Chrumpsa, poetę Fikandra, jego muzę Malwinkę, tajemniczego Pciucha, no i oczywiście Brombę. Tym razem zostają oni jednak uwikłani w całkowicie nową przygodę poszukiwania i zwyciężenia złośliwego Wirusa, niszczącego nasze komputery. Żeby go zwyciężyć odważnie przenoszą się nawet do rzeczywistości wirtualnej!
BROMBA W SIECI to spektakl, który nie tylko opowiada, ale także śpiewa i tańczy, a wychodzące
z teatru dzieci wciąż nucą fragmenty wpadających w ucho piosenek.
Termin: 13.01.2018, godz. 16.00
Bilety na Spektakl teatralny dla dzieci: ‚Bromba w sieci’: 18 zł (dzieci), 20 zł (dorośli)
Przedstawienie adresowane jest do widzów od lat 7 do nieskończoności.
Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, ul. Teatralna 4, Będzin
Źródło: Teatr Dzieci Zagłębia, Spektakl teatralny dla dzieci: ‚Bromba w sieci’
Teatr Dzieci Zagłębia to lalkowy teatr dla dzieci, założony przez Jana Dormana, artystycznie wykształconego nauczyciela, który w najtrudniejszym okresie Polski powojennej zajął się tworzeniem spektakli dla małych widzów, docierając do gmin i miasteczek Śląska i Zagłębia. Swoją działalność teatralną Dorman rozpoczął w 1945 roku, prowadząc wraz z żoną Janiną, Międzyszkolny Teatr Dziecka w Sosnowcu, przekształcony później w Eksperymentalny Teatr Dzieci. Ostatecznie placówka przeniesiona została w 1950 roku do Będzina, a 1 kwietnia 1951 roku otrzymała dzisiejszą nazwę Teatru Dzieci Zagłębia, którym Dorman kierował nieprzerwanie do 1978 roku. Dopiero dziesięć lat po jego śmierci, w 1996 roku, teatr przyjął imię i patronat swego znakomitego założyciela i twórcy.
Artystyczny dorobek Jana Dormana to ponad czterdzieści lat pracy teatralnej, w roli nie tylko dyrektora teatru i reżysera, ale również scenografa, aktora i dramaturga. Jego autorskie spektakle, inspirowane rytuałem dziecięcej zabawy, odwołujące się do gry skojarzeń i wyobraźni dzieci, posługujące się w nowatorski sposób lalkami, maskami i znakiem plastycznym, rozwijające wrażliwość, percepcję i kreatywność małych odbiorców, stały się przełomowym krokiem w kierunku reformy teatru lalkowego. Dorman odrzucił techniki iluzjonistyczne, zrezygnował z parawanu będącego do tej pory głównym elementem przedstawienia. Jego aktorzy stali się pełnoprawnymi bohaterami spektakli wraz z animowaną przez nich lalką. Dormanowskie eksperymenty sceniczne, połączone z głęboko podmiotowym traktowaniem dziecka, jako uczestnika przedstawienia i współtwórcy sztuki, równoległe prowadzenie działań o charakterze artystycznym, pedagogicznym i społecznym, wytyczyły kierunki dalszego rozwoju artystycznego widowisk dziecięcych i wyznaczyły początek nowej estetyki teatru lalkowego w Polsce.
Przez lata na scenie będzińskiego teatru Dorman zrealizował 59 przedstawień. Zaprezentował nowatorskie sztuki dla dzieci i młodzieży, jak „Krawiec Pan Niteczka”, „Koziołek Matołek”, „Szczęśliwy Książę”, „Krzesiwo”, które zarówno kształtowały wrażliwość dziecięcą, jak i pobudzały wyobraźnię innych reżyserów teatralnych. Zrealizował też ambitny repertuar adresowany do dorosłego widza, a do najważniejszych jego inscenizacji należą m.in.: „Która godzina?” Z. Wojciechowskiego, „Szczęśliwy książę” wg Wilde’a, adaptacje „Hamleta” Szekspira i „Kubusia Fatalisty” Diderota oraz jego własne teksty: „Kaczka i „Hamlet” oraz „Konik”.
Dzięki Dormanowi Teatr Dzieci Zagłębia przez lata uchodził za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży, oraz jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie, wpisując się w kanon najważniejszych zjawisk artystycznych w kulturze Śląska i Zagłębia drugiej połowy XX wieku. Krytyk teatralny, Tadeusz Kudliński, umieścił Teatr Dzieci Zagłębia obok takich zjawisk artystycznych, jak teatr Tadeusza Kantora i teatr Jerzego Grotowskiego, czyli potraktował go jak teatr głęboko autorski i reformatorski, teatr oparty na artystycznych poszukiwaniach, nowych formach i niecodziennych metodach pracy.
Reklama na portalu KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy.
Kalendarz wydarzeń
- Leśne biuro śledcze – warsztaty dla dzieci, Bytom
- Dobranocka w Skansenie, Chorzów
- Spektakl dla dzieci w 'Babcia na jabłoni', Teatr Ateneum, Katowice
- Spektakl "Takie sobie bajeczki", Katowice
- RODZINNY PORANEK FILMOWY w Starochorzowskim Centrum Kultury, Chorzów
- BECEKOWY POKÓJ GIER, Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
- Rodzina w kinie: Dzieci z Bullerbyn, Kino Kosmos, Katowice
- Seans „Kacper i Emma szukają skarbu”, Gliwice
- Spektakl: "Miłość do trzech pomarańczy", Teatr Ateneum, Katowice
- Filmowe Popołudnie dla dzieci, Kino Kosmos, Katowice
- Spektakl Teatru Czarnego Tła - "Ale ... cyrk...", Chorzów
- Maluch i muzyka - warsztaty muzyczne dla dzieci do lat 6, Chorzowskie Centrum Kultury
- Spektakl "Koty trzy", Teatr Gry i Ludzie, Katowice
- Seans "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby", Gliwice
- Seans "Kacper i Emma w teatrze", Gliwice
- Spektakl "Niekończąca się historia" w Teatrze Gry i Ludzie, Katowice
- Rodzinne Spotkania z kinem MUZA, Sosnowiec
- Maluchy w Krainie Dźwięków, Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty, Ruda Śląska
- Spektakl dla dzieci - 'Babcia na Jabłoni', Teatr Ateneum Katowice
- Chemiczna gra w kolory, w ramach Fizycznych Fascynacji, Muzeum Energetyki, Łaziska Górne
- Dobranocka w Skansenie, Chorzów
- Spektakl 'Black&White-magiczny koncert' Teatru Czarnego Tła, Chorzów
- 'Kosmiczna podróż' - Teatru Czarnego Tła, Teatr Czarnego Tła, Chorzów
- Spektakl "Bajkomat", Teatr Gry i Ludzie, Katowice
- Z cyklu 'Rodzina w kinie', seans: 'Krzysiu gdzie jesteś?', Kino Kosmos, Katowice
- 'Dobry las' – spektakl dla dzieci, Teatr Gry i Ludzie, Katowice
- Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica, Kino Amok, Gliwice
- Królowa - rock bajka na motywach baśni 'Królowa Śniegu', Teatr Czarnego Tła, Chorzów
- 'Bajtel Klub' w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Gliwice
- Seans "Kacper i Emma - zimowe wakacje", Kino Amok, Gliwice
wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie to właśnie KulturalnyBajtel.pl
Portal Kulturalny Bajtel, to źródło wiadomości dla rodzin z dziećmi dotyczących imprez na Śląsku i w Zagłębiu. U nas znajdziecie propozycje jak spędzić najbliższy weekend w aglomeracji śląskiej, ale także propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, tj.: sztuki walki, piłka nożna, zajęcia plastyczne oraz przeróżnych innych zajęć artystycznych i sportowych. Dla aktywnych w tygodniu mamy także wiele propozycji zajęć kreatywnych, sportowych czy artystycznych, a także wiele wystaw czy zajęć zorganizowanych. Zapraszamy do grona użytkowników Kulturalnego Bajtla, u nas każdy znajdzie wiele atrakcji dla siebie.
I oczywiście pamiętajcie, że: KulturalnyBajtel.pl to wydarzenia, imprezy, atrakcje dla dzieci Śląsk, Zagłębie :)
Jeśli chcecie się z nami skontaktować to piszcie na: info@kulturalnybajtel.pl