Warsztaty – ‚Wiosna w Muzeum’

Warsztaty - 'Wiosna w Muzeum'

Warsztaty – ‚Wiosna w Muzeum’

Muzeum Powstań Śląskich serdecznie zaprasza na wielkanocne warsztaty świąteczne ‚Wiosna w Muzeum’. Uczestnicy warsztatów zrobią palmy, kwiatki i zające, będą także ozdabiać i malować jaja.

Goście specjalni warsztatów Barbara Szmatloch i Gabriel Tobor –

– godz. 12.30 i 14.00 Basi Szmatloch łosprowki ło Wielkanocy „Jajca pomalować i upiyc kołoce”.

– godz. 15.00 Spotkanie z Gabrielem Toborem, autorem tłumaczenia Nowego Testamentu na śląski.

Termin: 24.03.2018

Wstęp na warsztaty z możliwością zwiedzania Muzeum – 5 zł

Miejsce: Muzeum Powstań Śląskich, ul. Wiktora Polaka 1, Świętochłowice

Źródło: Muzeum Powstań Śląskich (FB), Warsztaty – ‚Wiosna w Muzeum’

 

 

O Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało powołane uchwałą Rady Miejskiej w Świętochłowicach
nr XXI/257/12 z 18 lipca 2012 r.

W zakresie jego działania znajduje się ochrona wszelkich dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice.

Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami.

Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Takie prezentowanie materiałów historycznych daje możliwość zaprezentowania ich w sposób nowoczesny, kompleksowy i interesujący. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1.

Obiekt został wybudowany wg projektu Emila i Georga Zillmannów w 1907 r. na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. W latach 1916 – 1939 mieścił się w nim Urząd Gminy Świętochłowice, w okresie II wojny światowej niemiecka Schutzpolizei, w latach 1945 – 1989 komenda milicji, a od 1989 roku – policja.

W noc sylwestrową 1999/2000 roku budynek spłonął, a przez następne kilkanaście lat niszczał, oczekując na remont.

Wiosną 2013 roku rozpoczęła się rewitalizacja obiektu, w trakcie której: odbudowano dach z charakterystyczną wieżyczką, wymieniono stropy na poziomie drugiego piętra, instalacje, okna, wykonano nowe tynki i podłogi, oczyszczono elewację przywracając jej pierwotny wygląd, dobudowano windę, przystosowano pomieszczenia do funkcji wystawienniczej.

Muzeum Powstań Śląskich powstało przy dofinansowaniu rewitalizacji budynku z RPOWSL na lata 2007-2013 w kwocie 7.707.937,28 zł. Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 900.000,00 zł

Reklama na portalu dla dzieci KulturalnyBajtel.pl? Zapraszamy do współpracy …

 

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice