Muzyczny początek wakacji – koncert symfoniczny dla dzieci

Wakacje w Pałacu Kultury Zagłębia zostaną powitane koncertem symfonicznym dla dzieci. W programie znajdą się dwa utwory: „Piotruś i wilk” Siergieja Prokofiewa oraz „Symfonia dziecięca” Josepha Haydna

Termin: 21.06.2016,  godz. 9.30 i 11.30

Bilety: 10 zł

Wykonawcy:

  • Śląska Orkiestra Kameralna
  • dyrygent – Robert Kabara
  • narracja i prowadzenie – Regina Gowarzewska

 

Piotruś i Wilk

Piotruś i wilk to słynna bajka symfoniczna Sergiusza Prokofiewa, która powstała w 1936 roku. Została napisana przez autora w wersji literackiej i muzycznej a jej inspiracją była rosyjska baśń ludowa. Opowiadana jest przez narratora i ilustrowana muzycznie.

Bajka sławi dzielnego chłopca – Piotrusia, który przechytrzył wilka. Każdą z postaci występujących w bajce symbolizuje inny instrument: Ptaszka – flet, Kaczuszkę – obój, Kota – klarnet, Wilka – rogi, Piotrusia – kwintet smyczkowy, Myśliwych – talerze i duży bęben. Prokofiew postawił sobie pedagogiczny cel przedstawienia najmłodszym możliwości orkiestry symfonicznej oraz brzmienia poszczególnych instrumentów. Muzyka obfituje w konwencjonalne efekty ilustracyjne, takie jak fletowy świergot Ptaszka, perkusyjne strzały Myśliwych, nosowe, obojowe kwakanie Kaczuszki.

 

Symfonia dziecięca

Symfonia dziecięca C-dur Hob. II:47 Josepha Haydna (przypisywana również ojcu Wolfganga Amadeusa Mozarta, Leopoldowi) to miniatura formy symfonii. Skomponowana została na skład smyczkowy oraz siedem instrumentów – zabawek pełniących rolę dopełniającą w przebiegu narracji. Treść melodyczna jest prosta, lapidarna, oparta na podstawowych zwrotach harmonicznych.

Symfonia dziecięca ma żartobliwy charakter i opowiada o przygodach w lesie. Instrumenty naśladują śpiew ptaków, odgłosy zwierząt. Odnajdziemy tu min.: kukułkę, słowika, przepiórkę. Dużą rolę mają w niej instrumenty perkusyjne oraz zabawki. Złożona jest z trzech części: Allegro, Menuetto i Presto.

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce; Pałac Kultury Zagłębia (sala Teatralna), pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza

Źródło: PKZ, Muzyczny początek wakacji – koncert symfoniczny dla dzieci

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice