Wystawa „Rysunki z zeszytów szkolnych …”

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza na wystawę: „Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem”.

 

 

 

 

 

Termin: do 15.03.2015

Godziny otwarcia  :

poniedziałek:           nieczynne
wtorek – piątek:       10.00 – 17.00
sobota – niedziela:  11.00 – 17.00

Bilety: 1 zł

Jerzy Skarżyński, uhonorowany w 2000 roku Koryfeuszem Scenografii Polskiej, stworzył m.in. projekty scenografii do filmów z tak zwanego nurtu kina historycznego, realizowanych w latach sześćdziesiątych XX wieku, w tym do ekranizacji Historii żółtej ciżemki, ale także komiksy i ilustracje do książek Philipa Dicka, braci Strugackich czy Joe Alexa, których wydania do dzisiaj są uznawane za kanoniczne. Możliwość kontaktu z rysunkami Skarżyńskiego mieli także czytelnicy „Przekroju” i „Życia Literackiego”, jako że przez wiele lat ilustrował on zamieszczane w nich opowiadania.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace bardzo nietypowe, bo będące rysunkami artysty z dzieciństwa i wczesnej młodości, które pozwolą prześledzić kształtujący się talent przyszłego malarza, scenografa i rysownika, dostrzec rodzące się pasje, stanowiące inspirację wielu jego późniejszych dzieł. Jedną z nich było kino, toteż na rysunkach będzie można zobaczyć m.in. przeniesionych wprost z ekranu Indian i kowboi oraz karykatury wcielających się w jego ulubione postaci aktorów. Oprócz stworzonych na papierze bohaterów literackich popularnych powieści poznamy również jego szkolnych kolegów, a także pierwsze „scenografie” teatralne.

Dorastając w artystycznej rodzinie, Jerzy Skarżyński od najmłodszych lat obcował ze sztuką. Dziadek, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, dbał o muzyczne obycie wnuka; matka zaraziła go swymi literackimi pasjami, ojciec zaś, interesujący się teatrem, zabierał małego Jurka na spektakle, w których zresztą często sam brał udział, grając na wiolonczeli w orkiestrze.

Miejsce: Centrum Scenografii Polskiej, ul. T. Dobrowolskiego, Katowice

Źródło:

Poniższa fotografia wykonana przez Sonię Szeląg (źródło: Muzeum Śląskie Facebook)

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice