Świat zmysłów – wystawa

Świat zmysłów

 

Wystawa „Świat zmysłów”

W porównaniu z niektórymi zwierzętami posiadamy zdecydowanie słabszy węch, nie potrafimy widzieć w podczerwieni i nadfiolecie, nie rejestrujemy, tak jak pszczoły, płaszczyzny polaryzacji światła, nie potrafimy wykrywać kierunku ziemskiego pola magnetycznego, jak czynią to ptaki, obca jest nam umiejętność oceny dystansu przy pomocy echolokacji jaką stosują np. nietoperze. Mimo to to właśnie człowiek osiągnął sukces ewolucyjny.

Wyjaśnieniu tajemnicy funkcjonowania naszych zmysłów poświęcona jest najnowsza propozycja Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – interaktywna wystawa „Świat zmysłów” przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa umożliwia bliższe poznanie mechanizmów funkcjonowania naszych zmysłów, zwłaszcza słuchu, wzroku, powonienia i dotyku dzięki doświadczeniom, które możemy przeprowadzić na 49 stanowiskach umieszczonych w trzech częściach wystawy a zatytułowanych: „Receptory”, „Mono czy stereo”, „Iluzje”.

Wystawa zmusza widza do aktywności, pobudza do eksperymentu, jest jednocześnie pouczającą zabawą. Przeprowadzone doświadczenia skłaniają m.in. do wniosku, że nasze zmysły pozwalają nam sprawnie funkcjonować, ale przedstawiany przez nie obraz otoczenia nie zawsze jest wiernym odbiciem rzeczywistości czego przykładem są iluzje optyczne a także iluzje którym podlegają dotyk i słuch.

 

Wystawa czynna jest do 3 maja 2015 r. codziennie, oprócz poniedziałków w godzinach 9.00-15.00, w czwartki 10.00 – 18.00.

Zamawianie zwiedzania tel: 32 630 30 91 w. 4038.

Bilety na wystawę czasową: 2 zł (ulgowy), 3 zł (normalny)

Uwaga! w niedzielę wstęp wolny

 

 

Miejsce: gmach Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu

Źródło: Muzeum, Świat zmysłów

Poniżej nasza fotorelacja z wizyty na wystawie w Muzeum Górnośląskim, gdzie wystawa gościła kilka miesięcy temu:

enlargement

Przyjaciele bajtla:

  • multikino katowice
  • mbp katowice
  • Lokale przyjazne dzieciom Katowice
  • wydarzenia dla dzieci na śląsku i zagłębiu

wydarzenia dla dzieci śląsk, zagłębie, katowice, chorzów, gliwice