Praca za granicą – szansa czy zagrożenie?

Rynek pracy w Polsce nie jest w najlepszej kondycji. O pogarszającej się sytuacji codziennie informują nas media i prasa. Jak jest naprawdę wie też każdy, kto chociaż raz w życiu szukał pracy. Pracodawcy mogą wybierać i przebierać wśród tysięcy kandydatów zgłaszających się w odpowiedzi na jedna ofertę pracy. Jednak od 2004 roku mamy pewną alternatywę, z której skorzystało już bardzo wielu Polaków, a mianowicie szukanie pracy za granicą. Odkąd Unia otworzyła dla nas swoje granice ponad 2 miliony Polaków wyjechało szukać szczęścia w krajach Europy Zachodniej.

Czy warto było?

Wielu z tych, którzy wyjechali nie miało zbyt wiele czasu aby się nad tym poważnie zastanowić. Najczęściej nie mieli nic do stracenia, ponieważ w Polsce ofert pracy mieliśmy jak na lekarstwo. Wielu ludzi przez lata nie mogło znaleźć tutaj stałej pracy. Wielka Brytania czy Irlandia oferowały dużo więcej ofert pracy i przede wszystkim wyższe płace. Wielu Polaków odpowiedziałoby, że jak najbardziej warto było wyjechać i rozpocząć tam nowe życie, jednak na pewno są tez grupy, które poniosły klęskę.

Szukam pracy wczoraj i dziś

Dzisiaj w dobie wielkiego kryzysu ilość ludzi emigrujących do Europy Zachodniej gwałtownie spadła. Wiele krajów nie może już zaoferować tak korzystnych warunków pracy jak kiedyś, a to skutecznie zniechęca potencjalnych emigrantów. Jednak już niebawem granice swoich rynków pracy otwierają Niemcy i Austria, więc pojawia się nowa szansa dla tych, którzy już od dłuższego czasu szukają pracy w Polsce. Być może warto rozejrzeć się za jakimiś ofertami pracy w tych krajach i zaryzykować.

Post Author: jakaokazja