Jak należy zakładać podkolanówki uciskowe?

Żylaki to obecnie bardzo częste schorzenie. Do głównych przyczyn należy przeciążenie dolnych kończyn oraz siedzący tryb życia. Żylaki są nie tylko problemem zdrowotnym, ale też estetycznym. Częściej dotykają kobiet, jednak mężczyźni również muszą się z nimi konfrontować. W profilaktyce i leczeniu żylaków pomagają wyroby uciskowe działające na zasadzie kompresoterapii.

Jak działają podkolanówki uciskowe?

Zadaniem podkolanówek uciskowych jest usprawnienie przepływu krwi w arteriach znajdujących się w dolnych kończynach. Celem tego jest zapobiegnięcie powstaniu żylaków, a także wsparcie ich leczenia. Noszenie podkolanówek uciskowych wiąże się również z uśmierzeniem bólu wywołanego żylakami oraz redukcją uczucia ciężkich nóg. Podkolanówki uciskowe zmniejszają średnicę żył, a co za tym idzie – znacznie mniejsza ilość krwi wraca do nóg.

Podkolanówki uciskowe tworzone są tak, by usprawniać naturalne krążenie krwi, przy jednoczesnym redukowaniu uczucia ciężkości nóg i bólu towarzyszącemu powstałym już żylakom. Podkolanówek oraz rajstop uciskowych używa się głównie podczas długiego siedzenia, stania, ale także podczas większego obciążenia kończyn dolnych. Rajstopy oraz podkolanówki uciskowe sprawdzą się głównie u osób, które mają genetyczną skłonność do powstawania żylaków.

Zalety stosowania podkolanówek uciskowych

Główną zaletą stosowania podkolanówek uciskowych jest fakt, że poprawiają funkcjonowanie mięśni znajdujących się w kończynach dolnych. Przywrócona zostaje cyrkulacja krwi i zmniejsza się zastój żylny. Regularne używanie podkolanówek uciskowych sprawia, że w bardzo szybkim tempie zostaje zredukowany defekt estetyczny, gdyż żyły chowają się pod skórę.

Jak wybrać odpowiednie podkolanówki uciskowe?

Rajstopy i podkolanówki uciskowe mogą być stosowane profilaktycznie u pacjentów po operacjach żylaków, u kobiet w ciąży, jak i u pacjentów po skleroterapii. Ponadto rajstopy uciskowe sprawdzają się u osób z obrzękami limfatycznymi, pourazowymi oraz ciężkim zespołem pozakrzepowym.

Jednak jak wybrać odpowiednie rajstopy czy podkolanówki uciskowe, by przyniosły więcej pożytku, niż szkody? Przede wszystkim musimy pamiętać, że zakładanie odpowiedniej bielizny uciskowej nie jest gwarancją całkowitego wyleczenia żylaków. Jest to tylko sposób na złagodzenie objawów ich występowania. Na rynku istnieją dwa rodzaje podkolanówek uciskowych – lecznicze i profilaktyczne. Zadaniem tych produktów jest odprowadzenie krwi z najniższych części kończyn dolnych.

Rajstopy i podkolanówki uciskowe działają na bazie ucisku dozowanego. Największy ucisk odczuwany jest w obszarze kostki i zmniejsza się ku górze. Wybierając odpowiedni produkt dla siebie, konieczna jest konsultacja z lekarzem. To on powinien zadecydować, który z 4 stopni ucisku będzie najodpowiedniejszy.

Jak zakładać podkolanówki uciskowe?

Ważne jest, by podkolanówki uciskowe zakładać zaraz rano. Czynność ta powinna zostać wykonana zanim wstaniemy z łóżka. Istnieją 3 sposoby wkładania wyrobów uciskowych:

  • poprzez wywijanie,
  • poprzez nasuwanie,
  • z pomocą przyrządów.

Po założeniu podkolanówki uciskowej należy wygładzić wszystkie fałdy i zmarszczki. Pomocne mogą okazać się gumowe rękawice. Istotne jest, by nie naciągać podkolanówki zbyt blisko stawu kolanowego.

Post Author: ds_admin